Skip to main content
فهرست مقالات

نقش بخش اطلاعات در اقتصاد ایران، با رویکرد جدول داده - ستانده

نویسنده:

علمی-ترویجی/ISC (28 صفحه - از 3 تا 30)

کلید واژه های ماشینی : اطلاعات، بخش اطلاعات، نقش بخش اطلاعات در اقتصاد، بخش اطلاعات در اقتصاد ایران، صنایع، اقتصادی، اطلاعات‌بری و درآمدزایی بخش‌های اطلاعات، اقتصاد ایران، کالاها و خدمات بخش اطلاعات، بخش غیراطلاعات

از دهه 1980 به بعد با ظهور نقش اطلاعات در عرصه اقتصادی، پژوهشگران در جهت تحلیل آثار و تبعات اقتصادی آن، اقدام به طراحی جدول داده-ستانده اطلاعات نموده‌اند که جانشینی اطلاعات با انرژی، مهم‌ترین یافته‌های آنها به شمار می‌رود.در مقاله حاضر با استفاده از جدول داده-ستانده، برای نخستین بار نه فقط بخش‌های اطلاعات به صورت تقریبی شناسایی و از بخش‌های غیراطلاعات تفکیک می‌شود.بلکه ضمن تمرکز بر دو رویکرد اطلاعات‌بری و درآمدزایی بخش‌های اطلاعات، چالش‌های آماری موجود در بررسی اقتصادی اطلاعات در ایران بیان می‌گردد.

خلاصه ماشینی:

"الف)استاندارد صنعتی کانادا، از نظر این سازمان، بخش اطلاعات با ویژگی پردازش اطلاعات، انتقال و دریافت اطلاعات در فرایند تولید کالاها و خدمات و یا در فناوری‌ها کاربری داشته که در ابعاد کالایی و خدماتی در جدول 3 مشخص شده‌اند( noitacinummoC dna-noitamrofnI eht gninifeD rotceS seigolonhceT ). از آنجا که پایه‌های نظام طبقه‌بندی بین المللی رشته فعالیت‌های اقتصادی ضمن مقبولیت بیشتر و کاربرد گسترده در ایران، پایه نظام آماری مانند حساب‌های ملی و طرح‌های اجرایی نظیر جدول داده-بخش اطلاعات و بخش غیراطلاعات استفاده شده است. نقش ناچیز اطلاعات در اقتصاد ایران از عوامل مهم در عدم لحاظ سطر و ستون مستقلی برای آن در جدول داده-ستانده محسوب می‌گردد، به طوری که صرف وجود کدهای چهار رقمی در ساختار هر یک از بخش‌های جدول داده-ستانده 1370، ملاک اطلاعاتی بودن آن بخش محسوب شده، هرچند که ممکن است بخش مزبور واجد کالاها و خدمات غیراطلاعاتی نیز باشد. ستون 17 مربوط به بخش اطلاعات، نتایج اطلاعات‌بری بخش‌های غیراطلاعات نشان می‌دهد که در ازای یک واحد افزایش در اقلام تزریقی، بخش اطلاعات به صورت مستقیم و غیرمستقیم 34/1 واحد در ساختار تولید اقتصاد ایران اثر بخشی دارد. 7. نتیجه‌گیری و پیشنهادها نتایج کمی تحلیل موضوعات اقتصادی اطلاعات‌بری و درآمدزایی در جدول داده-ستانده اطلاعات به صورت محتاطانه و تقریبی نشان می‌دهند که دو بخش صنایع تولید فلزات اساسی و صنایع شیمیایی از اطلاعات‌بری بیشتری برخوردار بوده که تأکیدی بر نتایج مطالعه کوران راتنه در تسریع شدت اطلاعات اقتصاد استرالیا می‌باشد."

  • دانلود HTML
  • دانلود PDF

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.