Skip to main content
فهرست مقالات

مسائل مدیریت دانش در بخش دولتی

نویسنده:

مترجم:

علمی-ترویجی/ISC (22 صفحه - از 57 تا 78)

کلید واژه های ماشینی : مدیریت دانش ، دانش ، مدیریت دانش در بخش دولتی ، اطلاعات ، کارکنان ، مسائل مدیریت دانش در بخش ، فناوری ، فناوری ، چالش‌ها ، بخش دولتی

اقتصاد نوین نه تنها دارای چالش هایی است بلکه فرصت هایی نیز پیش روی بخش خصوصی و همچنین بخش دولتی قرار می دهد. برای پاسخگویی به چالش ها و استفاده از فرصت ها، دولت می بایست اقدامات فعالانه ای برای اقتباس ابزارها، فناوری ها و فلسفه های نوین مدیریتی از بخش خصوصی انجام دهد و آنها را با شرایط موجود خود سازگار کند. مدیریت دانش یکی از حوزه هایی است که به منظور برخورداری کامل از منافع آن باید دربارة آن مرور و کنکاش بیشتری صورت پذیرد.

خلاصه ماشینی:

"مسائل، چالش‌ها و فرصت‌های اصلی مدیریت دانش در بخش دولتی نیاز به بیان و درک کامل دارد که در این مقاله تاحدودی به آنها پرداخته شده است. سازمان‌ها با داشتن دسترسی بیشتر به دانش کارکنان خود،تصمیمات بهتری اتخاذ می‌کنند،فرآیندهای خود را شکل می‌دهند،تکرار کارها را کم می‌کنند، نوآوری را افزایش می‌دهند و به یکپارچگی و همکاری بالایی دست می‌یابند )1002,licnuoC OIC( به عبارت دیگر،در بخش دولتی اعمال مدیریت دانش می‌تواند هزینه انجام کارها را کاهش دهد و خدمات به ارباب رجوع را اعتلا بخشد. یکی از راه‌حل‌های مناسب برای پاسخگویی به چالش‌ها این است که نگاه فعالانه‌ای نسبت به تجربیات مدیریت دانش در بخش خصوصی داشته باشیم و آنها را اقتباس کنیم و در بخش‌های دولتی به‌کاربگیریم. عناصری که می‌بایست در چارچوب مدیریت دانش بخش دولتی مورد توجه قرار گیرد افراد،فرآیندها و فناوری سه عنصر اساسی یک محیط سازمانی است. مدیریت دانش بر افراد و فرهنگ سازمانی تمرکز می‌کند تا به اشتراک‌گذاری و به‌کارگیری دانش را برانگیخته،و پرورش دهد؛بر فرآیندها و روش‌ها تمرکز می‌کند تا دانش را مکان‌یابی،خلق،تسخیر و به اشتراک بگذارد؛و بر فناوری تمرکز می‌کند تا دانش را ذخیره و دسترس‌پذیر کند و این امکان را برای افراد فراهم آورد که بدون اینکه در کنار هم باشند با همدیگر همکاری کنند. سخت‌افزار و نرم‌افزار مناسب برای انجام مدیریت دانش را شناسایی و اطمینان حاصل کنید که فناوری مورد استفاده مناسب افراد و فرآیندهای سازمان است. برای موفقیت در این زمینه لازم است دربارۀ نبود آگاهی،تفاوت بین بخش خصوصی و دولتی و نیاز به چارچوب فراگیر چاره‌اندیشی کنند."

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.