Skip to main content
فهرست مقالات

بازار کار فارغ التحصیلان آموزش عالی

نویسنده:

علمی-ترویجی/ISC (20 صفحه - از 29 تا 48)

کلیدواژه ها :

نرخ بیکاری ،میزان مشارکت ،گروههای عمده سنی ،رشته‌های تحصیلی

کلید واژه های ماشینی : بازار کار فارغ‌التحصیلان آموزش عالی، آموزش عالی، بیکاران فارغ‌التحصیل دوره‌های آموزش عالی، بازار کار، فارغ‌التحصیلان دوره‌های آموزش عالی، بیکاری، نرخ بیکاری فارغ‌التحصیلان آموزش عالی، نرخ بیکاری فارغ‌التحصیلان دوره‌های آموزش، وضعیت بازار کار کشور نشان، ویژگیهای اشتغال و بیکاری خانوار

این مقاله به توصیف بازار کل کشور از جنبه تحصیل کردگان می‌پردازد.وضعیت بازار کار کشور نشان می‌دهد که در حال حاضر با حجم عظیمی از نیروی کار تحصیل کرده مواجه‌ است که قدرت جذب آن را ندارد.از طرف دیگر در آینده نیز این وضعیت به مراتب تشدید خواهد شد.این وضعیت به گونه‌ای است که بیکاری فارغ‌التحصیلان عمدتا به افراد 03 ساله و کمتر اختصاص دارد که بیش از 08 درصد تحصیل‌کردگان بیکار را تشکیل می‌دهند.از طرف دیگر وضعیت جمعیت غیر فعال بالای 01 ساله که به صورت دانش‌آموز،دانشجو و سرباز و غیره‌ می‌باشند بیانگر این است که تعداد آنها در حال حاضر به اندازه تعداد شاغلین می‌باشد و در آینده نه چندان دور،بازار کار با خیل عظیمی از آنها مواجه می‌شود.

خلاصه ماشینی:

"این دو گروه ممکن است بنا به هر دلیلی تمایل پیدا کنند که وارد بازار کار شوند. 3 نفر شاغل یک نفر وجود داشته است که در آینده وارد بازار کار می‌شود. جدول(2)میزان مشارکت اقتصادی فارغ‌التحصیلان دوره‌های آموزش عالی را بر بوده است به طوری که میزان مشارکت اقتصادی آنان از 18/6 درصد در سال 6731 به‌ در سال 6731 از فارغ‌التحصیلان دوره‌های آموزش عالی که وارد بازار کار شده‌ اند 6/5 درصد بیکار بوده‌اند که در سال 3831 این رقم به 21/8 درصد افزایش یافته است. همچنین سهم جمعیت بیکار فارغ‌التحصیلان دوره‌های آموزش عالی در بین کل بیکاران نیز نرخ بیکاری فارغ‌التحصیلان دوره‌های آموزش عالی را برحسب جنس طی سالهای مورد است بطوریکه فاصله نرخ بیکاری زنان و مردان دارای تحصیلات عالی در دوره مذکور از نیروی کار دارای آموزش عالی با رویکرد جنسیتی اجتناب‌ناپذیر است. فارغ‌التحصیل دوره‌های آموزش عالی را طی سالهای مورد بررسی نشان می‌دهد. توزیع جمعیت بیکار دارای تحصیلات عالی در گروههای عمده سنی نشان می‌دهد که‌ دارای تحصیلات عالی را داشته است ولی در سال 3831 اکثریت افراد بیکار دارای‌ جدول 4 توزیع نسبی‌ بیکاران دارای تحصیلات عالی را در گروههای عمده سنی طی سالهای مورد بررسی نشان‌ دوره‌های آموزش عالی صورت گرفته است که در نتیجه آن سهم زنان خانه‌دار دارای‌ اقتصادی این دسته از زنان و همچنین افزایش نرخ بیکاری آنان به نظر می‌رسد شرایط بازار کار برای مشارکت و اشتغال زنان فارغ‌التحصیل آموزش عالی نسبت به مردان‌ 42-02 ساله اکثریت بیکاران دارای تحصیلات عالی را به خود اختصاص داده است."

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.