Skip to main content
فهرست مقالات

تحلیلی بر وفیات حادثه زلزله بم و مقایسه آن با رویدادهای مرگ ثبت شده در دوره پنج ساله قبل از حادثه

نویسنده:

علمی-ترویجی/ISC (14 صفحه - از 63 تا 76)

کلیدواژه ها :

حادثه زلزله بم ،مرگ ثبت شده ،نرخ مرگ و میر ،نسبت جنسی

کلید واژه های ماشینی : میزان وفات حادثه زلزله بم، حادثه زلزله بم و مقایسه، مرگ، وفیات حادثه زلزله بم، ثبت، گروههای سنی میزان مرگ زنان، مرگ حادثه زلزله بم، فوت، مستندات حادثه بیشترین نرخ وفات، زلزله بم با میزان وفات

ثبت وقایع چهارگانه حیاتی،به عنوان مهمترین رکن وظایف سازمان ثبت احوال کشور همواره حائز اهمیت می‌باشد بنحوی که این مهم در شرایط گوناگون و مقاطع مختلف زمانی‌ بعنوان اولویت اول فعالیت‌های سازمان مدنظر قرار داشته است.واقعه فوت یکی از وقایع‌ چهارگانه مذکور می‌باشد.رویداد ناشی از حادثه این واقعه در ابتدای دهه 0831،در شهرستان‌ بم بیش از 00013 نفر قربانی به همراه داشت.رویداد وفات این حادثه از جوانب گوناگون می‌ تواند مورد ارزیابی،تحلیل و بررسی قرار گیرد که به جهت ارتباط موضوعی با ثبت واقعه‌ مذکور،میزان وفات حادثه زلزله بم با میزان وفات دوره عادی پنج ساله قبل از زلزله مورد بررسی قرار گرفته و در دو بخش ارائه شده است. -مقایسه میزان مرگ بین زنان و مردان -مقایسه میزان مرگ بین گروههای سنی مختلف براساس برآورد نسبت جنسی جمعیت شهرهای بم و بروات(بعنوان کانون‌های حادثه)در زمان وقوع زلزله جمعیت مردان 2/68 درصد بیشتر از جمعیت زنان بوده است و این در حالی است که براساس آمار ثبت فوت زنان در حادثه زلزله 51/2 درصد بیشتر از مردان‌ بوده است.همچنین در گروهبندی چهارگانه سنی میزان وفات‌یافتگان حادثه مورد ارزیابی‌ قرار گرفته‌اند که براساس مستندات حادثه بیشترین نرخ وفات در گروه سنی زیر بیست‌ سال رخ داده و حتی گروه سنی زیر 52 سال به عنوان مهمترین گروه سنی که بیشترین تلفات را به خود اختصاص داده است شناسایی شده است.لازم به ذکر است که در این گروه سنی همانند سایر گروههای سنی میزان مرگ زنان بیشتر از مردان بوده است.

خلاصه ماشینی:

"تحلیلی بر وفیات حادثه زلزله بم و مقایسه آن با رویدادهای مرگ ثبت شده در دوره پنج ساله قبل از حادثه زلزله«شهرستان بم» زمان وقوع زلزله جمعیت مردان 2/68 درصد بیشتر از جمعیت زنان بوده است و این در حالی است که براساس آمار ثبت فوت زنان در حادثه زلزله 51/2 درصد بیشتر از مردان‌ سایر گروههای سنی میزان مرگ زنان بیشتر از مردان بوده است. بررسی میگردد و سپس آمار این دوره با رویدادهای مرگ ثبت شده در حادثه زلزله بم‌ 1-بررسی تطبیقی میزان مرگ زنان و مردان در حادثه زلزله با دوره پنج ساله‌ این بخش به مقایسه ارقام مرگ‌های ثبت شده دوره پنج ساله با مرگ و میرهای‌ ثبت شده زنان نسبت به مردان در جریان زلزله بیشتر بوده است. مرگ ثبت شده زنان بیش از گروه مردان بوده است. بر این موضوع مترتب دانست: -به دلیل تفاوت ایجاد شده در ثبت فوت زنان در سنوات قبل مرگ معوقه زنان بیشتر 51% از مرگ افراد پنج سال قبل از زلزله در گروه سنی زیر یک تا 91 ساله‌ها رخ‌ 45% از وفات قبل از زلزله در گروه سنی 06 ساله و بیشتر رخ داده است. تعداد 3404 مورد فوت ثبت شده است که شامل: 9322 مورد مرگ زنان و 2071 مورد مرگ مردان میباشدگروه سنی 06 ساله و بیشتر: 64/5% از مرگ‌های حادثه زلزله بم در گروه سنی زیر 91 ساله‌ها رخ داده است. 9/95% از مرگ حادثه زلزله بم در گروه سنی 06 سال و بیشتر رخ داده است. برای دوره پنج ساله قبل از زلزله نتایج زیر حاصل شده است: (به تصویر صفحه مراجعه شود)"

  • دانلود HTML
  • دانلود PDF

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.