Skip to main content
فهرست مقالات

بررسی نقش اقوام مرزنشین ایرانی در امنیت ملی با تأکید بر استان کرمانشاه

نویسنده:

علمی-ترویجی/ISC (26 صفحه - از 77 تا 102)

کلیدواژه ها :

امنیت ملی ،اقوام مرزنشین ،موقعیت ژئوپولتیکی ،مناطق مرزی

کلید واژه های ماشینی : امنیت ملی، اقوام مرزنشین ایرانی، اقوام مرزنشین، نقش‌آفرینی اقوام مرزنشین، نقش‌آفرینی اقوام مرزنشین در امنیت، نقش‌آفرینی اقوام مرزنشین ایرانی، نقش اقوام مرزنشین ایرانی، کشور جمهوری اسلامی ایران، مرزی، جمهوری اسلامی ایران

این پژوهش به بررسی عوامل موثر بر نقش‌آفرینی اقوام مرزنشین در امنیت ملی کشور جمهوری اسلامی ایران می‌پردازد. بدون تردید پرداختن به پدیده امنیت ملی در مجامع علمی از سوی صاحب‌نظران مفاهیم‌ راهبردی از اهمیت والایی برخوردار می‌باشد.در یک واحد سیاسی هرگونه رشد و توسعه در ابعاد سیاسی،اقتصادی،اجتماعی-فرهنگی و نظامی زمانی تحقق می‌یابد که امنیت ملی پایدار و همه‌ جانبه‌ای در آن برقرار باشد.در طول تاریخ پرفراز و نشیب کشور ایران همواره یکی از گروه‌ هایی که به میزان قابل توجهی توانسته است در خط مقدم دفاع از استقلال و تمامیت ارضی کشور با متجاوزین در روزهای اولیه تهاجم مقابله نماید همانا اقوام مرزنشین بوده که در قالب بخشی از نیروی انسانی پویا در برابر تجاوز بیگانگان ایستادگی نموده‌اند. محقق در این تحقیق می‌خواهد دریابد که به طور اصولی اقوام مرزنشین ایرانی که در حاشیه‌ نوار مرزی مستقر می‌باشند تحت تأثیر چه عواملی از نظر سیاسی،اقتصادی،اجتماعی-فرهنگی و نظامی در امنیت ملی کشور جمهوری اسلامی ایران ایفاء نقش می‌نمایند و عوامل مؤثر بر نقش‌ آفرینی اقوام مرزنشین ایرانی در امنیت ملی کدامند و چگونه می‌توان از این نیروی بالقوه در جهت‌ تحکیم امنیت ملی بهره‌برداری نمود؟

خلاصه ماشینی:

"این پژوهش به بررسی عوامل موثر بر نقش‌آفرینی اقوام مرزنشین در امنیت ملی کشور نظامی در امنیت ملی کشور جمهوری اسلامی ایران ایفاء نقش می‌نمایند و عوامل مؤثر بر نقش‌ آفرینی اقوام مرزنشین ایرانی در امنیت ملی کدامند و چگونه می‌توان از این نیروی بالقوه در جهت‌ * از جمله مهمترین عواملی که ممکن است از سوی اقوام مرزنشین امنیت ملی را از * از جمله مهمترین عواملی که ممکن است از سوی اقوام مرزنشین ایرانی امنیت ملی‌ * از جمله مهمترین عواملی که ممکن است از سوی اقوام مرزنشین ایرانی امنیت ملی‌ * از جمله مهمترین عواملی که ممکن است از سوی اقوام مرزنشین ایرانی امنیت ملی‌ امنیت ملی کشور جمهوری اسلامی ایران(اعم از نقش مثبت یا منفی)را فراهم می‌آورند. مرزنشین در راستای تحقق اهداف امنیت ملی کشور جمهوری اسلامی ایران. چه عواملی زمینه‌ساز نقش‌آفرینی اقوام مرزنشین ایرانی در امنیت ملی کشور الف)آیا دولت مرکزی بر میزان نقش‌آفرینی اقوام مرزنشین ایرانی در ابعاد چهارگانه‌ ب)آیا نظام بین‌الملل بر میزان نقش‌آفرینی اقوام مرزنشین ایرانی در ابعاد چهارگانه امنیت ملی موثر است؟ مرزنشین ایرانی بر میزان نقش‌آفرینی اقوام مذکور در ابعاد چهارگانه امنیت ملی موثر تأثیر متغیر نخبگان محلی را در نقش‌آفرینی اقوام مرزنشین در امنیت ملی بیشتر نظر بر نقش‌آفرینی اقوام مرزنشین در امنیت ملی مؤثرند منتهی جامعه نمونه برگرفته‌ مرزنشین در جهت تحکیم امنیت ملی جمهوری اسلامی ایران ارائه می‌گردد. نقش‌آفرینی اقوام مرزنشین در امنیت ملی محسوب می‌گردد اما در میزان تاثیر آن با نقش مثبت اقوام مرزنشین ایرانی در تحکیم امنیت ملی ارائه می‌گردد:"

  • دانلود HTML
  • دانلود PDF

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.