Skip to main content
فهرست مقالات

انرون و اندرسن ورشکستگی و سقوط

(4 صفحه - از 34 تا 37)

کلید واژه های ماشینی : انرون، حسابداری، ورشکستگی، ورشکستگی انرون بزرگ‌ترین ورشکستگی، موسسه‌ی حسابداری عمومی، سقوط انرون بزرگ‌ترین سقوط، کنگره‌ی آمریکا موسسات حسابداری عمومی، آمریکا، سقوط، ورشکستگی شرکت انرون

وقتی آرتورادوارداندرسون در سال‌ 1913 موسسه‌ی آرتوراندرسون را در ایلینویز آمریکا بنا می‌گذارد هرگز نمی‌دانست پس از گذر 89 سال جانشینانش‌ بزرگ‌ترین افتضاح مالی قرن را به بار می‌آورند و تا این اندازه از اخلاق حرفه‌ای‌ به دور می‌افتند.در واپسین روزهای سال‌ گذشته‌ی میلادی و نخستین روزهای سال‌ 2002 ورشکستگی شرکت انرون،با63/4 میلیارد دلار دارایی و سقوط اندرسون یکی‌ از 5 ابر موسسه‌ی حسابداری عمومی در 2Lصدر خبرها قرار گرفت.ورشکستگی انرون‌ بزرگ‌ترین ورشکستگی ثبت‌شده‌ی تاریخ و سقوط انرون بزرگ‌ترین سقوط یک‌ موسسه‌ی حسابداری عمومی به شمار می‌روند. در 23 ژانویه‌ی 2001،کنت‌لی،رئیس‌ هیئت مدیره‌ی انرون که از دوستان نزدیک‌ جرج‌دبلیوبوش است شرکت را ترک گفت‌ و متعاقب آن در روز جمعه 25 ژانویه جی. کلیفوردباکستر،نایب رئیس اسبق هیئت‌ مدیره‌ی انرون خودکشی کرد.این اخبار بر وخامت اوضاع دامن زد.و اخبار بعدی‌ 3Lبسیار ناگوارتر بود.اندرسون محکوم شد و کنگره‌ی آمریکا موسسات حسابداری‌ عمومی را ارائه‌ی خدمات مشاوره‌ای منع‌ کرد. این اخبار آن‌چنان لرزشی بر پیکره‌ی‌ اقتصاد آمریکا وارد آورد که نگاه همه‌ی‌ سیاست‌مداران و اقتصاددان‌ها را متوجه‌ی‌ انرون و اندرسون و به تبع آن حرفه‌ی‌ حسابداری آمریکا کرد.حسابدار نیز به دلیل‌ اهمیت موضوع در این شماره دو کار ترجمه‌ شده از علی کشاورز و عباس علیمرادی را به خوانندگان عرضه می‌کند.

خلاصه ماشینی:

"او می‌گوید که به دلیل‌ سخت‌گیری کمیسیون بورس اوراق بهادار (SEC) ممکن است عمر موسسه به سرآید یا ممکن است با موسسه‌ای دیگر(شاید یکی دیگر از پنج ابر موسسه‌ی حسابرسی) بیامیزد یا حتی ممکن است پرونده‌ی‌ رسوایی مالی انرون آن‌چنان مشتریان‌ موسسه را بی‌میل نماید که آنها از اندرسون‌ روی برگردانند و پیوندهای خود را با آن‌ قطع نمایند. به‌هرحال به سه دلیل احتمال نمی‌رود این تغییر ریشه‌ای در آینده‌ای نزدیک رخ‌ دهد:نخست این‌که شرکت‌ها را مشکل‌ می‌توان مجبور ساخت مبانی حسابداری‌ تاریخی را که ارقام مالی خود را براساس آن‌ تهیه می‌کنند فراموش کنند و آنها به سختی‌ می‌پذیرند به روش‌"ارزش جاری‌"مورد نظر استانداردهای بین‌المللی حسابداری روی‌ آورند. ادوارد کتز،استادیار حسابداری‌ دانشکده‌ی بازرگانی اسمیل دانشگاه پارک‌ در ایالت پنسیلوانیا نیز این عقیده را رد می‌کند که‌"ورشکستگی کامل و یکباره‌ی‌ شرکت انرون مبین ناکارآمدی اصول و روش‌های حسابداری در رویارویی با مسائل جدید در عرصه‌ی بازرگانی جهان‌ امروز است. "او می‌گوید:نقطه‌ی شروع هر قاعده یا اصل جدیدی این است که حسابداران تا چه‌ حد می‌توانند طرف مشورت مشتریان خود قرار گیرند و چگونه گزارش آنها مورد قبول‌ و تصویب قرار می‌گیرد و چه کسی این‌ گزارش‌ها را تصویب می‌کند. " پیترناکتوی،مدیر شریک در یک‌ موسسه‌ی ارزیابی در نیویورک نیز می‌گوید: "احتمالا دقت‌ها و سخت‌گیری‌های بیشتری‌ در خصوص آنچه حسابرسان باید انجام‌ دهند،اعمال خواهد شد تا فشار بیشتری‌ برای کشف تقلب ایجاد شود،این موضوع‌ همیشگی بوده است و هر وقت چیزهایی‌ شبیه وضعیت شرکت انرون اتفاق می‌افتد، حسابرسی حرفه‌ای کمی عزیزتر می‌شود و مورد توجه قرار می‌گیرد."

  • دانلود HTML
  • دانلود PDF

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.