Skip to main content
فهرست مقالات

مبانی نظری و گزارشگری تجاری الکترونیکی (2)

نویسنده:

(6 صفحه - از 17 تا 22)

کلید واژه های ماشینی : اطلاعات ، گزارشگری تجاری الکترونیکی ، الکترونیکی ، وب ، حسابداری ، فناوری ، فناوری ، اینترنت ، XBRL ، فناوری گزارشگری تجاری الکترونیکی

این مقاله در سه قسمت تنظیم شده است.قسمت اول در مجله‌ی حسابدار شماره‌ی 150 به چاپ رسیده قسمت دوم را در این شماره می‌خوانید و قسمت سوم‌ در شماره‌ی بعدی به چاپ خواهد رسید.

خلاصه ماشینی:

"مشکل اصلی استفاده از پایگاه داده‌ها این است که موتورهای جستجوگر وب‌ نمی‌توانند وارد آن شوند؛لذا استفاده‌کنندگان نمی‌توانند آنها را از طریق‌ مرورگرها بیابند مساله دیگر امنیت‌ داده‌هاست اگر کاربری بتواند به پایگاه‌ داده‌های حسابداری دست یابد این ریسک‌ وجود دارد که داده‌ها را تغییر دهد. استفاده از اصطلاحات مورد پذیرش‌ عموم در اینترنت مانند صورت سود و زیان‌ موجب کارایی بیش‌تر مرورگرهای‌ گزارش‌های تجاری می‌شود یافتن متن کامل‌ گزارش‌های مالی از طریق موتورهای‌ جستجوگر موجود مانند ALTAVISTA , YAHOO به دلیل این که شرکت‌ها از اصطلاحات عمومی کم‌تری استفاده‌ می‌کنند؛امکان‌پذیر نیست. نمایشگر 1-نقش‌ XBRL در گزارشگری (به تصویر صفحه مراجعه شود) ارائه‌ی گزارش حسابرسی در سایت‌ شرکت‌ها دلیلی بر صحت آن‌ها نیست چون‌ روش‌های زیادی برای مخدوش کردن‌ فایل‌ها در اینترنت وجود دارد و حتی ممکن‌ است از گزارش حسابرسی موجود در سایت‌ شرکت برای اعمال فریب‌کارانه استفاده شود. هلمزومانسینو3ده فناوری را که‌ کمیته‌ی فرعی حسابرسی رایانه‌ای انجمن‌ حسابداران رسمی آمریکا برای حسابرسی‌ گزارش‌های مالی الکترونیکی اعلام کرد بررسی کرده است و آن‌ها را به سه گروه‌ عمده تقسیم می‌کند:1)فناوری امنیت‌ ادامه در صفحه 95 ادامه‌ی از صفحه 22 مبانی نظری گزارشگری تجاری الکترونیکی اطلاعات که مهمترین فناوری مربوط به‌ حسابرسی آینده است،2)فناوری ارتباطات،3) فناوری مربوط به مسائل خاص شرکت‌ها. حسابرسان می‌توانند با ضمیمه کردن‌ امضای دیجیتالی به گزارش حسابرسی،از طریق رمزگذاری فایل به استفاده‌کنندگان‌ امکان تعیین صحت آن‌ها را با استفاده از رمز عمومی حسابرس مورد نظر فراهم نمایند و هر تغییری که پس از امضای حسابرس در مدارک ایجاد شده باشد برای کاربرد قابل‌ رؤیت است."

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.