Skip to main content
فهرست مقالات

بررسی نقش سیگار و در معرض دود سیگار بودن در بروز سکته مغزی در افراد مبتلا به بالا بودن فشار خون شریانی

نویسنده:

ISC (7 صفحه - از 114 تا 120)

کلیدواژه ها :

فشار خون بالا ،در معرض دود سیگار بودن ،سیگاری ،سکته مغزی

کلید واژه های ماشینی : سیگار، معرض دود سیگار بودن، معرض دود سیگار، فشار خون بالا، سکته مغزی، دچار سکته مغزی، تعداد افراد در معرض دود، بیماران، دود سیگار بودن در بروز، افراد با فشار خون

مقدمه :‌ سیگار کشیدن یکی از عوامل خطر در بسیاری از بیماری ها شناخته شده است و در برخی مطالعات نزدیک به 40% علل مرگ در سیگار ذکر شده است (1). اثر سیگار در ایجاد حمله مغزی بعنوان یکی از عوامل خطر در فرد سیگاری (Smoker) شناخته شده است ولی این نقش در افراد غیر سیگاری که ناخواسته دود سیگار استنشاق می کنند (Passive smoker) چندان مشخص نیست .از آنجا که تعداد این افراد در جامعه زیاد است بر آن شدیم به بررسی نقش در معرض دود سیگار بودن (Passive smoking )در افراد با فشار خون بالا که دچار سکته مغزی شده اند بپردازیم. بررسی فراوانی نسبی تعداد افراد در معرض دود سیگار( Passive smoking ) وسیگاری( Smoking) در افراد با فشار خون بالا که دچار سکته مغزی شده اند و مقایسه آن با فراوانی نسبی تعداد افراد در معرض دود سیگار و سیگاری در افراد با فشار خون بالا که دچار سکته مغزی نشده اند, شالوده این تحقیق می باشد.روش ها و مواد : مطالعه از نوع توصیفی بوده که فراوانی نسبی تعداد افراد در معرض دود سیگار,سیگاری و غیر سیگاری) Non smoking (را در 192 نفر از افراد مورد ( افراد با فشار خون بالا که دچار سکته مغزی شده اند) را با فراوانی نسبی تعداد افراد در معرض دود سیگار, سیگاری و غیر سیگاری در 192 نفر از افراد شاهد (افراد با فشار خون بالا که دچار سکته مغزی نشده اند) مقایسه می کند. نوع آزمون به کار رفته ، کای اسکوئر می باشد. جمع آوری نمونه در ماههای خرداد تا شهریور 1381 صورت گرفته است.تعریف افراد سیگاری و در معرض دود سیگار به صورت زیر مطرح شده است:- فرد سیگاری: فردی که حداقل به مدت یک سال روزانه 10 نخ سیگار بکشد.- فرد در معرض دود سیگار: در یک اتاق 12 متر مربعی به مدت یک سال در معرض حداقل 5 نخ سیگار در روز بودن(6).نتایج : طبق این تحقیق مشخص شد که افرادی که دچار سکته مغزی شده اند ( گروه مورد ) 22/1 برابر بیشتر از افراد عادی و افراد در معرض دود سیگار بوده اند و افرادی که دچار سکته مغزی شده اند (‌گروه مورد) 33/1 برابر بیشتر از افراد عادی ( گروه شاهد) , سیگاری بوده اند. بحث : در معرض دود سیگار بودن نیز اگر چه به اندازه سیگار کشیدن شانس بروز سکته مغزی را بالا نمی برد ولی خودازعوامل خطر مهم سکته مغزی محسوب می شود.

خلاصه ماشینی:

"از آنجا که تعداد این افراد در جامعه زیاد است بر آن شدیم به بررسی نقش در معرض دود سیگار بودن (Passive smoking )در افراد با فشار خون بالا که دچار سکته مغزی شده اند بپردازیم. روش ها و مواد : مطالعه از نوع توصیفی بوده که فراوانی نسبی تعداد افراد در معرض دود سیگار,سیگاری و غیر سیگاری) Non smoking (را در 192 نفر از افراد مورد ( افراد با فشار خون بالا که دچار سکته مغزی شده اند) را با فراوانی نسبی تعداد افراد در معرض دود سیگار, سیگاری و غیر سیگاری در 192 نفر از افراد شاهد (افراد با فشار خون بالا که دچار سکته مغزی نشده اند) مقایسه می کند. جدول شماره (3) : مقایسه افراد سیگاری و غیر سیگاری در گروه شاهد و مورد گروه شاهد مورد کل مرد زن کل مرد زن تعداد درصد تعداد درصد تعداد درصد تعداد درصد تعداد درصد تعداد درصد غیرسیگاری 117 1/73 52 7/62 65 4/84 81 7/54 30 5/39 51 8/70 سیگاری(فعال) 43 9/26 31 7/31 12 6/15 67 3/45 46 5/60 21 2/29 046/0: Pvalue زنان غیر معنی دار 003/0 : Pvalue مردان معنی دار 001/0 : Pvalue کل معنی دار - در بین زنان گروه مورد 19/1 برابر بیشتر از زنان گروه شاهد, سیگاری فعال وجود داشت که نتیجه می گیریم در زنان, سیگاری بودن عامل خطر معنی داری برای سکته مغزی است. افرادی که دچار سکته مغزی شده اند 22/1 برابر بیشتر از افراد گروه شاهد در معرض دود سیگار بوده اند که نتیجه می گیریم در کل افراد ( هر دو جنس سیگاری بودن عامل خطر معنی داری برای سکته مغزی است."

  • دانلود HTML
  • دانلود PDF

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.