Skip to main content
فهرست مقالات

تربیت در کتابهای تعلیمات دینی دوره ابتدائی

(8 صفحه - از 14 تا 21)

کلید واژه های ماشینی : شیوهء تدریس کتابهای تعلیمات دینی ، تربیت ، اخلاق ، کتابهای تعلیمات دینی دوره ، کودکان ، تربیت در کتابهای تعلیمات ، زمینهء شیوهء تدریس کتابهای تعلیمات ، محتوای کتابهای تعلیمات دینی ، دانش‌آموزان ، آموزگار

ششمین مجمع علمی جایگاه تربیت با موضوع‌"تربیت دینی کودکان و نوجوانان‌"،در تاریخ 14 تا 16 آبان‌ماه 1374 در حسینیهء ارشاد تهران برگزار شد. "تربیت در کتابهای تعلیمات دینی دورهء ابتدایی‌"،عنوان یکی از سخنرانیها بود که به‌ توسط آیت الله ابراهیم امینی در مجمع علمی مزبور ایراد گردید.از آنجا که آگاهی اولیاء نسبت‌ به محتوای کتابهای تعلیمات دینی و اهداف تألیف آنها می‌تواند در راهنمایی فرزندانشان مؤثر افتد و معلمان ارجمند نیز می‌توانند از اشارات سخنران در زمینهء شیوهء تدریس کتابهای‌ تعلیمات دینی بهره جویند،بر آن شدیم که بخشهایی از متن سخنرانی مذکور را از نظر گرامی‌تان بگذارنیم. یادآور می‌شود که حضرت آیت الله امینی در تهیه و تدوین کتابهای تعلیمات دینی دورهء ابتدایی نقش تعیین‌کننده‌ای داشته‌اند.

خلاصه ماشینی:

"محتوای کتابهای دینی مطالب کتابهای دینی در شش بخش به شرح زیر تنظیم شده است: بخش اول-خداشناسی بخش دوم-معاد بخش سوم-نبوت عامه و خاصه بخش چهارم-اخلاق و آداب اجتماعی اسلام بخش پنجم-امامت و رهبری بخش ششم-وظایف و تکالیف دینی و احکام‌ فقهی تربیت در کتابهای دینی چنانکه قبلا گفته شد کتابهای تعلیمات دینی دو هدف را تعقیب می‌کند:هدف اول آموزش یک دورهء کوتاه اصول عقاید و فروع دین وهدف دوم‌ تربیتهای دینی. 8-درسهای خداشناسی غالبا به صورت شیوهء فعال تنظیم یافته و به گونه‌ای تدوین شده است که‌ آموزگار بعد از تشریح زیباییها و شگفتیهای آفرینش‌ و بیدار ساختن فطرت کودکان و طرح سؤال اصلی‌ بحث،دانش‌آموزان را برای یافتن پاسخ صحیح‌ درگیر می‌کند،تا خود پاسخ درس را بیابند. 9-در تنظیم متن درس نیز از این شیوه استفاده‌ شده است که بعد از تشریح زیباییها و شگفتیهای‌ موضوع درس،از آفریدگار و علت آنها سؤال به عمل‌ آمده و در نهایت پاسخ صحیح بیان شده است،به‌ گونه‌ای که گویا خوش دانش‌آموز پاسخ داده و صحت‌ آن مورد تأیید نویسنده قرار گرفته است. درسها غالبا داستانی و یا داستان گونه است و به‌ صورت فعال تنظیم یافته،به گونه‌ای که آموزگار بتواند محتوای درس را به صورت فعال برای‌ دانش‌آموزان مطرح سازد و آن را درگیر کند،تا عقل‌ و هوش خود را به کار گیرند و پاسخ صحیح‌ سؤالات را بیابند و آنگاه مورد تأیید آموزگار قرار می‌گیرد و با ذکر شواهد و نمونه‌های دیگر تثبیت و تحکیم می‌یابد."

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.