Skip to main content
فهرست مقالات

افت تحصیلی، یک زنگ خطر

نویسنده:

(7 صفحه - از 40 تا 46)

کلید واژه های ماشینی : افت تحصیلی ، دانش‌آموز ، مدرسه ، روانی ، پدر و مادر ، عوامل خطر افت تحصیلی ، اجتماعی ، زمینهء افت تحصیلی دانش‌آموزان ، افت تحصیلی دانش‌آموزان مقالات ، افت تحصیلی دانش‌آموزان ارتباط

از آنجا که بسیاری از پدران و مادران‌ محترم و اولیای گرامی مدارس همواره از دست اندرکاران مجلهء پیوند خواسته‌اند که در زمینهء افت تحصیلی دانش‌آموزان مقالات‌ بیشتری درج شود و ابعاد گوناگون این مسأله‌ مورد تجزیه و تحلیل قرار گیرد،مقالهء حاضر این مشکل روانی-اجتماعی را از دیدگاه‌ روان‌شناختی مورد بررسی قرار می‌دهد.امید است که مورد استفادهء همگان قرار گیرد.

خلاصه ماشینی:

"دکتر مهرداد کلانتری (به تصویر صفحه مراجعه شود) اشاره: از آنجا که بسیاری از پدران و مادران‌ محترم و اولیای گرامی مدارس همواره از دست اندرکاران مجلهء پیوند خواسته‌اند که در زمینهء افت تحصیلی دانش‌آموزان مقالات‌ بیشتری درج شود و ابعاد گوناگون این مسأله‌ مورد تجزیه و تحلیل قرار گیرد،مقالهء حاضر این مشکل روانی-اجتماعی را از دیدگاه‌ روان‌شناختی مورد بررسی قرار می‌دهد. افت تحصیلی چیست؟ معمولا هنگامی از اصطلاح افت تحصیلی‌ استفاده می‌شود که عملکرد درسی دانش‌آموز به رغم هوشبهر طبیعی،به‌طور مستمر و در زمینهء اکثر درسها یا دروس اساسی(مانند ریاضیات،علوم و زبان)در حال کاهش باشد و این امر ناشی از بیماری جسمی یا روانی‌ شناخته شده‌ای نباشد. عوامل مربوط به خانواده در درون خانواده،بیماری جسمی و روانی‌ پدر و مادر،اختلافات و ناهماهنگی پدر و مادر، جو خانوادگی نامطلوب،فقدان نظارت یا نظارت ناهماهنگ و معیوب والدین می‌توانند با افت تحصیلی فرزندان ارتباط داشته باشند. 1 عوامل خطر افت تحصیلی که مربوط به‌ مدرسه هستند عبارتند از:تجارب اولیهء ناخوشایند در کلاس یا مدرسه،فقدان جذابیت‌ در محیط آموزشی و شیوه‌های تدریس،روابط معیوب مدیر و معلمان و سایر اولیای مدرسه با دانش‌آموزان،روابط معیوب با گروه همسال در کلاس یا مدرسه و مشکلات مربوط به نظام‌ آموزشی مانند تأکید بیش از حد روی انجام‌ تکالیف یا محفوظات و بی‌توجهی به رشد تفکر خلاق در دانش‌آموزان. در مورد افت تحصیلی احتمال بیشتری وجود دارد که دانش‌آموز از مادر و پدر خود پیامهای منفی و مبتنی بر توهین و حقارت دریافت کرده باشد که‌ بتدریج در مغز او ضبط شده،سرنوشت او را رقم زند."

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.