Skip to main content
فهرست مقالات

روش تحقیق در حسابداری

نویسنده:

ISC (16 صفحه - از 97 تا 112)

کلید واژه های ماشینی : حسابداری ، تحقیق ، روش تحقیق در حسابداری ، تحقیق حسابداری ، اطلاعات ، روش تحقیق ، فرآیند تحقیق حسابداری آشنا ، روش ، روش ، پژوهش

معمولا واژه«تحقیقت حسابداری»توسط افرادی که با فرآیند تحقیق حسابداری آشنا نیستند بدرستی درک نمی‌شود و اغلب آن را فرآیندی مکانیکی می‌پندارند که در یک محدوه سری بوسیله فردی‌ خارق العاده انجام می‌شود.به هر تقدیر روش هرچه باشد-پیچیده یا مکانیکی-فرآیند انجام تحقیقات حسابداری مستلزم رسیدگی و بررسی‌ منظم یک موضوع یا مسئله است.جهت طبقه‌بندی تحقیقات می‌توان‌ تحقیق حسابداری را در دو دسته اصلی«تحقیق کاربردی»و«تحقیق‌ محض»قرار داد. تحقیق محض در واقع با مجموعه دانستنیهای یک رشته معین از دانش می‌افزاید و در نهایت امکان دارد به‌طور مستقیم یا غیر مستقیم کمکی درحل عملی مسئله باشد.تحقیق کاربردی در حسابداری‌ حول موضوعاتی دور می‌زند که رسیدگی و بررسی آنها دارای اهمیت‌ فوری است.

خلاصه ماشینی:

"پژوهش در امور حسابداری غالبا پژوهشگر را با پرسشهای موارد زیر درگیر سازد: 1-درک و تصور حسابداری از یک رویه از فعالیت اقتصادی جدید چیست؟ 2-موازین متداول حسابداری به چه میزان در نحوه حسابداری لحاظ گردیده است؟ 3-مقرارت افشاری صورتهای مالی چیست؟ هنگام تحقیق یک موضوع یا مسئله حسابداری،در صورتی که هیچگونه‌ نوشته معتبری درباره مسئله مورد تحقیق وجود نداشته باشد و یا این نوشته‌ها، موقعیت و آدرس درست مسئله را نشان ندهند فرآیند تحقیق بیشتر از بیش‌ پیچیده می‌شود. از آنجا که در فاصله‌ دو زمان مشخص در گذشته،رویدادهائی به وقوع پیوسته و ابزاری تکمیل گشته است، بنابراین تلاش محقق در روش تحقیق تاریخی برآن است که حقایق گذشته را،از طریق‌ جمع‌آوری اطلاعات،ارزشیابی و بررسی صحت و سقم این اطلاعات،ترکیب دلایل‌ مستدل و تجزیه و تحلیل آنها،به صورتی منظم و عینی ارائه کند و نتایج پژوهش قابل‌ دفاعی را در ارتباط با فرض یا فرضهای ویژهء تحقیق نتیجه بگیرد. تحقیق علی یا پس از وقوع‌01 در مقایسه با پژوهش تجربی که در آن اطلاعات و نتایج موردنظر تحت شرایط جاری و کنترل شده‌ای بدست می‌آید،در روش تحقیق علی پژوهشگر به دنبال کشف‌ و بررسی روابط بین عوامل و شرایط خاص یا نوعی رفتار که قبلا وجود داشته یا رخ داده‌ از طریق مطالعه نتایج حاصل از آنها است. به عنوان نمونه، مدیریت یک مؤسسه ممکن است در مورد ارزیابی قیمت تمام شده داراییها روش‌ جدیدی را مطرح سازد،در این‌گونه موارد پژوهشگر نوشته‌های معتبر را از نظر چگونگی و قابل قبول بودن روش،مورد بررسی قرار داده و در صورت نبودن نوشته‌ معتبری در رابطه با موضوع،خود در رد یا تائید روش جدید به قضاوت تئوریک و منطقی دست خواهد زد تا جوابگوی مدیریت دربارهء اثر روش جدید روی صورتهای‌ مالی باشد."

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.