Skip to main content
فهرست مقالات

مصاحبه استخدامی مؤثر

نویسنده:

ISC (10 صفحه - از 101 تا 110)

کلید واژه های ماشینی : مصاحبه ، استخدامی ، شغل ، سازمان ، ارزیابی ، انتخاب ، مصاحبه استخدامی مؤثر ، مکالمه ، مصاحبه‌گر ، زمان

در میان ابزارهای انتخاب که سازمانها برای متقاضیان به کار می‌گیرند، مصاحبه به‌طور مکرر مورد استفاده قرار می‌گیرد.شواهد نشان می‌دهد که‌ مصاحبه برای ارزیابی مهارتهای ذهنی،میزان انگیزش و مهارتهای انسانی‌ ارزشمند است.با توجه به اینکه این موارد به عملکرد شغلی مربوط می‌شود، اهمیت مصاحبه به عنوان ابزاری برای انتخاب افزایش می‌یابد.در این مقاله‌ عوامل اصلی در مصاحبهء استخدامی مورد بحث قرار می‌گیرد و پیشنهاداتی برای‌ بهبود اثربخشی مصاحبه‌ها عرضه خواهد شد.

خلاصه ماشینی:

"نصراصفهانی‌1 مصاحبه استخدامی مؤثر چکیده در میان ابزارهای انتخاب که سازمانها برای متقاضیان به کار می‌گیرند، مصاحبه به‌طور مکرر مورد استفاده قرار می‌گیرد. برخی از سازمانها مصاحبه را به‌ عنوان یکی از مراحل فرآیند انتخاب مورد استفاده قرار می‌دهند،درحالی‌که بعضی دیگر به‌ آن به عنوان معیار انحصاری استخدام نگاه می‌کنند(سینگر،1991). گاهی اوقات ممکن است مکالمه‌ای به‌ مصاحبه تبدیل شود،یعنی این که مکالمه دارای هدف شده و برای رسیدن به منظور خاص‌ صورت گیرد،و در مورد موضوعی معین و از لحاظ زمان و مکان هم دارای شرایط مناسبی‌ باشد. در تعریف دیگری گفته شده که مصاحبهء استخدامی یک مبادله شفاهی است بین کارفرما و متقاضی به منظور به دست آوردن‌ اطلاعات در مورد قابلیتهای شغلی متقاضی،و آگاهی دادن به متقاضی در مورد سازمان‌ (سینگر،1991). بنابراین یک مزیت اصلی مصاحبه این است که می‌تواند جهت مبادلهء اطلاعات با متقاضی به کار گرفته شود(دبرین‌4،9891). Bingham 1)برنامه‌ریزی مصاحبه مصاحبه‌گر قبل از انجام مصاحبه باید: -تمامی اطلاعات قابل دسترسی در مورد متقاضی را مرور کند. Becenzo هنگامی که مصاحبه‌کنندگان بیش از یک متقاضی شغل را مورد ارزیابی قرار می‌دهند،آنها دیگر متقاضیان را به عنوان معیار به کار می‌برند. مطالعات نشان می‌دهد که اکثر تصمیمات مصاحبه‌کنندگان بعد از چهار یا پنج دقیقه اول‌ مصاحبه به‌ندرت تغییر می‌کند،در نتیجه اطلاعاتی که در اوایل مصاحبه به دست می‌آید نسبت‌ به اطلاعاتی که بعدا به دست می‌آید اهمیت بیشتری دارد و یک متقاضی خوب به وسیله فقدان‌ خصوصیات نامطلوب شناخته می‌شود تا داشتن خصوصیات مطلوب(رابینز،1991). درک شغل مصاحبه‌گر باید دربارهء شغلی که باید فرد برای آن مصاحبه شود و نوع داوطلب مورد نیاز،کاملا آگاهی داشته باشد."

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.