Skip to main content
فهرست مقالات

بررسی اقتصادی مخارج نظامی

نویسنده:

کلید واژه های ماشینی : اقتصادی، بررسی اقتصادی مخارج نظامی، مخارج نظامی، اطلاعات، بررسی اطلاعات مخارج نظامی کشور، GDP، دفاعی، توسعه، اطلاعات مخارج نظامی کشور ایران، بودجه

در دنیایی که در سال بیش از 600 میلیارد دلار صرف برنامه‌های‌ دفاعی می‌گردد،بیش از یک میلیارد انسان از کمبود مراقبتهای اولیه بهداشتی‌ رنج می‌برند،از هر چهار نفر افراد بالغ یک نفر قادر به خواندن و نوشتن‌ نمی‌باشد.اهمیت منابع اقتصادی که هر ساله در جهان،هم در کشورهای‌ توسعه یافته و هم کشورهای در حال توسعه،صرف تأمین امنیت از طریق‌ مخارج نظامی می‌شود،باعث گردیده که اقتصاددانان توجه خاصی به اثرات‌ این نوع مخارج بر اقتصاد کشورها معطوف دارند. در این راستا به توجه به اهمیت بودجه نظامی کشورها در این مقاله‌ اثرات مثبت و منفی این بودجه بر اقتصاد کشورها و همچنین دلایل افزایش‌ آن مورد بررسی و تجزیه و تحلیل دقیق قرار می‌گیرد.

خلاصه ماشینی:

"هدف از انجام بررسی کمی موردنظر در مورد اطلاعات اقتصادی کشور ایران در دورهء یاد شده آزمون نتایج بین المللی حاصله از برخی از تحقیقات ذکر شده در قسمت‌ قبل در رابطه با کشور ایران است و در این زمینه سئوالات زیر را می‌توان مطرح نمود: الف-آیا بین متغیر بار نظامی و تغییر رژیم از شاهنشاهی به جمهوری اسلامی‌ رابطه معنی‌داری وجود دارد؟ ب-آیا رابطه معنی‌داری بین بار نظامی و شرایط جنگ به عنوان وضعیت قرار گرفتن کشور ایران در معرض تهدید مستقیم خارجی وجود دارد؟ ج-آیا صادرات نفت اثر مستقیمی بر بار نظامی کشور داشته است؟ د-آیا رابطه بار نظامی بار رشد و توسعهء اقتصادی در کشور ما مثبت بوده است یا منفی؟ برای ارائه پاسخ کمی مناسب به چهار سئوال مطرح شده در بالا و با توجه‌ به امکانات آماری و تجارب بین المللی مناسبترین مدل برای این منظور OLS 91 تشخیث داده شد و عطف به ملاحظات نظری،اطلاعات مربوط به متغیرهای زیر طی‌ دوره 52 ساله(1531-5731)از منابع آماری قابل دسترس گردآوری شده است‌ (جدول شماره 5): -تولید ناخالص داخلی به قیمتهای جاری بازار( GDP )به میلیارد ریال -تولید ناخالص ملی به قیمتهای ثابت سال 1631( Y )به میلیارد ریال -کل مخارج دولت از طریق بودجه عمومی( GEX )به میلیارد ریال -کل مخارج نظامی کشور بجز مخارج مربوط به امنیت و نظم داخلی( M ) به میلیارد ریال -ارزش صادرات نفتی(نفت و گاز)کشور به میلیون دلار امریکا( PX ) -کل سرمایه‌گذاری کشور به قیمتهای جاری به میلیارد ریال( I ) با استفاده از متغیرهای فوق الذکر متغیرهای وابسته به صورت زیر در نظر گرفته‌ شده‌اند: -Y- با توجه به این‌که نرخ رشد سالانه‌ Y به علت تغییرات شدید سالانه غیر متعارف آن نتوانست در مدلها مورد استفاده قرار گیرد خود متغیر Y به عنوان نماینده‌ رشد اقتصادی و توسعه برگزیده شد."

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.