Skip to main content
فهرست مقالات

توصیف فرهنگی ترانه های عروسی در قوم ترکمن (نمونه مورد مطالعه اهالی ساکن در بندر ترکمن)

نویسنده:

علمی-پژوهشی/ISC (19 صفحه - از 48 تا 66)

کلیدواژه ها :

گفتمان ،فولکلور ،تفسیر فرهنگ ،رویکرد بیرونی و درونی

کلید واژه های ماشینی : توصیف فرهنگی ترانه‌های عروسی، ترانه‌های عروسی در قوم ترکمن، ترکمن، هنرها و ادبیات شفاهی، فرهنگ، قوم، گیرتز، توصیف، پژوهش، اجتماعی

مقالهء ارائه شده گزارشی است که یک پژوهش میدانی در منطقهء ترکمن صحرای ایران.منطقهء مورد مطالعه به ساکنان بندر ترکمن محدود می‌شود.این پژوهش از تکنیک‌های مشاهده و مصاحبه(ساختاری-غیر ساختاری)بهره جسته است.در این پژوهش یک اطلاع‌رسان ترکمن‌ پژوهشگر را همیاری می‌کرد که نقشی بسیار باارزش برای پیدا کردن افراد آگاه نسبت به‌ فولکلور ترکمن ایفا کرد. در این پژوهش از نظریهء توصیفی گیرتز برای تفسیر اطلاعات استفاده شد.نهایتا این پژوهش‌ بر آن است تا گفتمان‌های زیبایی‌شناختی،دستوری،احساسی و هویت‌یابی را به ما نشان دهد.

خلاصه ماشینی:

"نگارش ما بر آنیم تا زا زاویهء انسان‌شناسی هنرها و ادبیات شفاهی به چگونگی و معانی به وجود آمدهء پدیده‌های فرهنگی پرداخته و بعد از چنین پرداختی به معنی‌یابی رفتارهای اجتماعی‌ جامعهء موردنظر بپردازیم؛بنابراین پژوهش موضوع مطالعهء ما توصیف فرهنگی‌ ترانه‌های عروسی در قوم ترکمن و نمونهء موضوعی مورد مطالعهء ما ساکنان بندر ترکمن هستند. گیرتز معتقد است که تفسیر فرهنگ به محقق این مکان را می‌دهد که از ساختارگرایی عبور کرده و تحلیل معانی و نمادهای چهارچوبهء فرهنگی را از دیدگاه بومیان مورد توجه قرار دهد. بنابراین محقق در این مرحله‌ چیزی برای اثبات کردن از خود نشان نمی‌دهد بلکه او به دنبال دست‌یابی به معانی تولید شده‌ توسط کنش‌گری است که در عرصهء فرهنگ به آن می‌پردازد. این دو روش در قالب روش‌شناسی گیرتز به کار گرفته شد و به غیر از توصیف انسان‌شناختی در پی آن بود که بتواند نکات رمزی و مفهومی هنرها و ادبیات شفاهی‌ و مشخصا عنصر مورد مطالعهء ما یعنی عروسی را تبیین نماید. بنابراین این روش‌ها دو وجهی(ساختاری و غیر ساختاری)برای انتقال توصیف مفاهیم به‌ عرصهء معنی‌یابی و معنی‌شنای به کار برده می‌شود و با توجه به نگرهء امیک و اتیک‌1به دنبال آن‌ است تا بتواند: اولا،مفاهیم را توصیف نماید و ثانیا،تفسیر و معناشناسی را سرلوحهء کار خود قرار دهد. در نهایت‌ مفهوم هنرها و ادبیات شفاهی در متنی قرار می‌گیرد که ضمن داشتن جایگاه خاص به لحاظ ادبی،دستوری و زیبایی شناختی خود از معانی ویژه‌ای در سایر ابعاد اجتماعی-فرهنگی نیز برخودار است."

  • دانلود HTML
  • دانلود PDF

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.