Skip to main content
فهرست مقالات

ارزیابی معیارهای مقبولیت حکومت دینی، نمونه موردی تهران

نویسنده:

علمی-پژوهشی/ISC (20 صفحه - از 41 تا 60)

کلید واژه های ماشینی : ارزیابی معیارهای مقبولیت حکومت دینی ، حکومت ، دینی ، مقبولیت حکومت ، سیاسی ، اسلامی ، ارزیابی ، مردم ، تحقیق معیارهای مقبولیت و پذیرش ، حکومت دینی

در این تحقیق معیارهای مقبولیت و پذیرش یک حکومت از نظر ساکنان قلمرو آن مورد بررسی قرار گرفته است. با توجه به کارکردها و وظایف مورد انتظار از حکومت اسلامی، پرسشنامه ای با تعداد 25 گویه، طراحی و در بین افراد نمونه ای به تعداد 280 خانوار از ساکنان شمال و جنوب تهران توزیع شد تا معیارهای حکومت مقبول از نظر آنها مشخص شود. نتایج تحقیق نشان داد که در محدوده مورد مطالعه، حکومت متکی بر اصول و معیارهای اسلامی به طور کلی مورد پذیرش مردم است و بسیاری از مردم علاقه مند به وجود حکومتی اسلامی با معیارهای مذهبی می باشند. همچنین با توجه به اهمیت دین و ارزش های دینی نزد مردم، علاوه بر معیارهای عقلی و قانونی رایج در همه جوامع، برخی معیارهای مذهبی که ناشی از کارکردهای حکومت دینی است نیز در مقبولیت حکومت موثر است.

خلاصه ماشینی:

"به عنوان مثال جملات 1،5،6،8،و 17 برای سنجش علاقه‌مندی به کلیت حکومت اسلامی مطرح شده و درحالی‌کهبیش از 50 درصد پاسخ‌دهندگان به سؤال اول مبنی بر مناسب بودن حکومت اسلامیبرای اداره جامعه،پاسخ موافق و کاملا موافق داده‌اند و بیش از 55 درصد نیز به آموزش‌های مذهبی از جانب حکومت علاقه‌مند بوده‌اند؛اما صرفا حدود 40 درصد ازپاسخ‌دهندگان به نوشته شدن قانون اساسی براساس اصول و فروع دینی معتقد بوده‌اندهمچنین درحالی‌که 50 درصد از پاسخ‌دهندگان،بزرگترین تهدید کشور را تهدید ازدست رفتن دین و مذهب مردم تلقی کرده‌اند،اما فقط در حدود 40 درصد آنها بهمهیا کردن زمینه‌های سعادت آخرت توسط حکومت معتقد بوده‌اند. دول شماره 2:فراوانی و درصد پاسخ‌های ارائه شده برای سنجش معیار سیاست خارجی (به تصویر صفحه مراجعه شود)مقایسه میانگین‌ها(جدول شماره 2)،مبین آن است که به‌طور متوسط بیش از 70درصد پاسخ‌دهندگان با گویه شماره 9 و بیش از 50 درصد نیز با گویه شماره 10مخالف بوده و این نشان می‌دهد که کمک کردن به سایر مسلمانان بدون در نظر گرفتنمنافع ملی وصرف منابع اقتصادی برای دیگر مسلمانان،چندان موردنظر مردم نبوده ومعیارهای برای تأیید مقبولیت حکومت توسط مردم به شمار نمی‌رود. پاسخ‌های ارائه‌شده به این جملات در جدول 3 آمده است: دول شماره 3:فراوانی و درصد پاسخ‌های ارائه‌شده به گویه‌های مربوط به برنامه‌های اقتصادی (به تصویر صفحه مراجعه شود)گویه‌های یازده و سیزده برای سنجش این نکته مطرح شده‌اند که آیا از نظر مردم،عمل حکومت براساس قوانین و برنامه‌های اقتصادی اسلام،باعث بهبود وضعاقتصاید جامعه می‌شود؟و آیا این مورد می‌تواند از نظر آنان معیاری برای سنجشمقبولیت حکومت باشد یا خیر؟و گویه 12 نیز در زمینه اولویت مسائل اقتصادی برمسائل مذهبی از نظر مردم مطرح شده است."

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.