Skip to main content
فهرست مقالات

نگاه: دیدار در آمریکا

(1 صفحه - از 27 تا 27)

کلید واژه های ماشینی : عصار، جلال آل‌احمد، سفر آل‌احمد با هنرمندان ایرانی، رنگ، سفر به آمریکا، مجسمه، متن، نمایش‌گاه‌هایش، ولایت، گالری آدمی به اسم

جلال آل احمد از جمله روشنفکرانی است که کوشیده،تا در حد امکان از اتفاقات پراکنده‌ دوران خویش غافل نماند و ارتباطی نزدیک با دیگر همسلکان خود داشته باشد.دوستی‌ آل احمد با معماران،فیلمسازان و هنرمندان تجسمی این امکان را فراهم آورده بود تا وی در حاشیه تأملات خویش گاه قلم را به نقد هنرهای جاری بگرداند و مطالبی را از خود به یادگار بگذارد.متن‌هایی که هم اکنون از ارزش‌های تاریخی برخوردارند. اما آن‌چه در ادامه می‌خوانید سفرنامه‌ایست از او که در حین سفر به آمریکا در سال 1344 قلمی‌ نموده است.مسافرتی به بهانه شرکت در یک سمینار،در این سفر آل احمد با هنرمندان ایرانی‌ مقیم،ملاقات‌هایی داشته که شرحش در کتاب«سفر به آمریکا»آمده آن هم با نثری دلنشین و لحنی نقادانه.

خلاصه ماشینی:

"می‌گفت اولین بار که به این کار چین‌ و ماچین علاقه‌مند شده،به علت دیدن‌ کارهای چینی بوده،در خانه یا گالری آدمی‌ به اسم‌ Cernoschi که این کاره است. به هر صورت،چه از هم‌ دیگر اثر گرفته باشند،چه نه،این توجه دو نفر-عصار و سپهری-به یک نقطه،برای من، خبر خوشی است از توجه نقاشی به شرق‌ اقصی. اشاره جلال آل احمد از جمله روشنفکرانی است که کوشیده،تا در حد امکان از اتفاقات پراکنده‌ دوران خویش غافل نماند و ارتباطی نزدیک با دیگر همسلکان خود داشته باشد. دوستی‌ آل احمد با معماران،فیلمسازان و هنرمندان تجسمی این امکان را فراهم آورده بود تا وی در حاشیه تأملات خویش گاه قلم را به نقد هنرهای جاری بگرداند و مطالبی را از خود به یادگار بگذارد. نوع دیگر کارهای این مردک،روی چیزی‌ شبیه شیشه بود که تاب برداشته و با ریتم‌ معینی،خود را منعکس می‌کند."

  • دانلود HTML
  • دانلود PDF

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.