Skip to main content
فهرست مقالات

درگاه: دریچه ای به منابع اینترنتی

نویسنده:

علمی-ترویجی/ISC (20 صفحه - از 103 تا 122)

کلیدواژه ها :

درگاه ،وب سایت ،درگاه کتابخانه‌ای ،ورتال

کلید واژه های ماشینی : اطلاعات، درگاه، وب، کاربران، پایگاه‌های اطلاعاتی، اینترنتی، کتابداران، وب‌سایت، موتور کاوش، وب سایت

اگرچه درگاه(پورتال)واژهء نسبتا جدیدی است،اما استفاده از آن به دههء 1990 برمی‌گردد. درگاه،نوعی وب سایت یا خدمات وبی است که محتوای اطلاعاتی را برای جامعه‌ای خاص‌ فراهم می‌کند و امکان دریافت اخبار،گفت‌وگو و تبادل نظر،و پیوند به سایر منابع را برای‌ کاربر فراهم می‌کند.در این مقاله ضمن توصیف درگاه و درگاه کتابخانه‌ای،سابقهء تاریخی، کاربردها و ویژگی‌ها،و نقش کتابداران در توسعهء درگاه‌ها بررسی می‌شود تا کتابداران هنگام‌ اخذ تصمیم برای ایجاد درگاه کتابخانه‌ای دچار سردرگمی نشوند.

خلاصه ماشینی:

"درگاه،نوعی وب سایت یا خدمات وبی است که محتوای اطلاعاتی را برای جامعه‌ای خاص‌ فراهم می‌کند و امکان دریافت اخبار،گفت‌وگو و تبادل نظر،و پیوند به سایر منابع را برای‌ اخذ تصمیم برای ایجاد درگاه کتابخانه‌ای دچار سردرگمی نشوند. می‌تواند به کاربران این فرصت را بدهد که‌ درگاه ابزاری اکتشافی است که کاربران را درگاه وبی،راهرویی است که می‌تواند این است که موتور کاوش پورتال کینگ‌ این موتور کاوش به کاربر اجازه می‌دهد که‌ مفیدی برای مراجعان درگاه فراهم سازد؛2. استفاده از این امکان،مدیر درگاه می‌تواند ممکن است مورد علاقهء کاربر باشد می‌یابد؛4. راه‌های ایجاد ایمنی این است که اجازهء ورود مورد استفاده در درگاه باید از انتخاب‌ است که اطلاعات موجود روی آنها به قوانین‌ معتقد است درگاه باید قابلیت‌های زیر را امکان استفاده از درگاه را فراهم می‌آورد. آمده است وب سایت و درگاه چند تفاوت‌ داده‌ها استفاده کند،اما مهم این است که این‌ *درگاه عموما حاوی مطالبی است که‌ اینترنتی برای آن است که کاربران را به هر درگاه و وب سایت جنبهء اقتصادی آن است. درگاه کتابخانه‌ای،نرم‌افزاری است که‌ کتابخانه‌ای برای این طراحی شده‌اند که به‌ پیوند منابع فراهم شده است(4:8-13). این قابلیت باید در درگاه لحاظ گردد. درگاه این اجازه را به کاربر می‌دهد که منابع‌ برای تمام چیزهایی است که در وب وجود برای کتابخانه‌ها مشکلاتی ایجاد کرده است. این درگاه استفاده کنند. درگاه My. Library شامل این موارد عنوان یک درگاه تعریف شود که اطلاعات‌ برای بازیابی اطلاعات بدون توجه به ساختار جهت دسترسی به منابع اطلاعاتی مورد الگویی مشخص برای درگاه اطلاعاتی و خدماتی‌"

  • دانلود HTML
  • دانلود PDF

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.