Skip to main content
فهرست مقالات

بررسی میزان حضور ایران در وب

نویسنده:

علمی-ترویجی/ISC (10 صفحه - از 53 تا 62)

کلیدواژه ها :

موتورهای کاوش ،ایران ،وب سنجی ،نمایه‌سازی وب ،وبگاه

کلید واژه های ماشینی : وب ، موتور کاوش گوگل ، موتورهای کاوش ، صفحه‌های وب ، ایران ، میزان حضور ایران در وب ، صفحه‌های وب بیشتری از ایران ، تعداد کل صفحه‌های وب نمایه‌سازی ، دامنهء سطح بالای ایران ، دامنهء ایران بیشترین صفحه‌های وب

از اواسط دههء 1990 حوزهء پژوهشی جدیدی به نام وب‌سنجی بر پایهء روش‌های کتابسنجی و اطلاع‌سنجی به وجود آمد که کار آن،پژوهش دربارهء ماهیت و ویژگی‌های وب جهان‌گستر است.هدف این پژوهش،بررسی و مقایسه و رتبه‌بندی دامنه‌های فرعی ایران (.ir) است. این پژوهش نشان می‌دهد که دامنهء سطح بالای ایران (.ir) بیشترین و دامنهء نظامی ایران‌ (mil.ir) کمترین میزان صفحه‌های وب را تولید کرده‌اند.همچنین قابل ذکر است که موتور کاوش گوگل،وبگاه‌های ایرانی به ویژه دانشگاهی را بهتر تحت پوشش قرار می‌دهد.به‌ عبارت دیگر،گوگل نسبت به سای موتورهای کاوش(یاهو،آلتاویستا،ام اس ان،و آلث وب)، صفحه‌های وب بیشتری از ایران را نمایه‌سازی می‌کند و موتور کاوش«ام اس ان»وبگاه‌های‌ ایرانی را کمتر تحت پوشش قرار می‌دهد.این پژوهش همچنین نشان می‌دهد که اغلب‌ نشان می‌دهد که فرمت‌هایی چون HTM ، HTML ، PHP ، PDF ، ASP و DOC بیشتر مورد استفادهء وبگاه‌های ایرانی قرار گرفته‌اند و موتورهای کاوش این نوع فایل‌ها را بهتر نمایه‌سازی‌ می‌کنند.بنابراین مدیران وبگاه‌های ایرانی باید توجه بیشتری به این نوع فایل‌ها داشته باشند.

خلاصه ماشینی:

"پراکندگی دامنه‌های مختلف از نظر برخورداری از انواع فایل‌ها چگونه است؟روش‌شناسی پژوهش کلید و ابزار اساسی پژوهش‌های‌ وب‌سنجی موتورهای کاوش گسترده‌ای‌ همچون گوگل و یاهو هستند که اجازه‌ می‌دهند تعداد کل صفحه‌های موجود در یک‌ دامنهء خاص و یا وبگاه اندازه‌گیری شود؛هر چند که موتورهای کاوش کاربر را در مشاهدهء کل نتایج بازیابی شده محدود می‌کنند. com در این پژوهش برای به دست آوردن‌ تعداد کل صفحه‌های وب نمایه‌سازی شده‌ از یک دامنهء خاص در موتور کاوش گوگل و ام اس ان از دستور«: site »و در موتور کاوش‌ یاهو و سایر موتورها از دستور«: domain » استفاده شده است. در این‌ قسمت از پژوهش،برای به دست آوردن‌ تعداد کل فایل‌های نمایه‌سازی شده از هر دامنهء خاص در موتور کاوش گوگل از دستور «: site »و«: filetype »(نوع فایل)استفاده شده‌ است(9). ir » استفاده نمی‌کنند،بلکه از دامنه‌های مانند org ؛ com ؛ net ؛ edu استفاده می‌کنند که با استفاده از امکانات موجود موتورهای‌ کاوش قابل شناسایی نیستند که این یکی از محدودیت‌های این پژوهش است. در کل تعداد صفحه‌های وب منتشر و نمایه‌سازی شده از وبگاه‌های ایرانی پایین‌ است و لازم است که دلایل پایین بودن‌ حجم تولید صفحه‌های وب در ایران و عدم استفاده از وب به عنوان یک ابزار ارتباطی و اطلاعاتی در مقیاس وسیع در جامعه مورد بررسی قرار گیرد. پژوهش‌های‌ دیگری برای آشنایی بیشتر با ساختار و مشکلات زبان فارسی در محیط وب و نحوهء نمایه‌سازی و رتبه‌بندی صفحه‌های وب‌ ایرانی توسط موتورهای کاوش ضروری به‌ نظر می‌رسد."

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.