Skip to main content
فهرست مقالات

وضعیت استفاده از ابزارهای بازیابی اطلاعات و راهبردهای جست و جوی اعضای هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی اردبیل در وب

نویسنده:

علمی-ترویجی/ISC (12 صفحه - از 205 تا 216)

کلیدواژه ها :

وب ،راهبرد جست‌وجو ،ابزارهای جست‌وجو ،موتور جست‌وجو ،راهنمای موضوعی ،اعضای‌ هیئت علمی ،دانشگاه علوم پزشکی اردبیل

کلید واژه های ماشینی : اطلاعات، بازیابی اطلاعات، هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی، اعضای هیئت علمی دانشگاه علوم، دانشگاه علوم پزشکی اردبیل، وب، جست‌وجو، ابزارهای بازیابی اطلاعات، استفادهء اعضای هیئت علمی دانشگاه، اعضای هیئت علمی

پژوهش حاضر به بررسی وضعیت استفادهء اعضای هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی اردبیل‌ از ابزارهای جست‌وجوی اطلاعات در وب برای رفع نیازهای اطلاعاتی می‌پردازد.براساس‌ یافته‌های این پژوهش بیشترین استفاده مربوط به راهنمای موضوعی یاهو و موتور جست‌وجوی‌ گوگل است و بیشتر افراد با روش جست‌وجوی سادهء کلیدواژه‌ای به جست‌وجوی اطلاعات‌ می‌پردازند و از رده‌بندی موضوع‌ها در راهنماهای موضوعی و جست‌وجوی پیشرفته کمتر استفاده می‌کنند.همچنین اعضای هیئت علمی با ابزارهای جست‌وجو آشنایی کافی ندارند و در انتخاب و استفاده از آنها،کمتر به توانمندی‌ها و کارآیی آنها توجه کرده و بیشتر با توجه‌ به شهرت و اعتبار جهانی از آنها استفاده می‌کنند.

خلاصه ماشینی:

"وضعیت استفاده از ابزارهای بازیابی اطلاعات و راهبردهای‌ جست‌وجوی اعضای هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی اردبیل در وب پژوهش حاضر به بررسی وضعیت استفادهء اعضای هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی اردبیل‌ از ابزارهای جست‌وجوی اطلاعات در وب برای رفع نیازهای اطلاعاتی می‌پردازد. یافته‌های این پژوهش بیشترین استفاده مربوط به راهنمای موضوعی یاهو و موتور جست‌وجوی‌ همچنین اعضای هیئت علمی با ابزارهای جست‌وجو آشنایی کافی ندارند و در انتخاب و استفاده از آنها،کمتر به توانمندی‌ها و کارآیی آنها توجه کرده و بیشتر با توجه‌ اطلاعاتی برای دستیابی به اطلاعات مورد نیاز عضو هیئت علمی گروه کتابداری و اطلاع‌رسانی پزشکی دانشکدهء پیراپزشکی دانشگاه علوم پزشکی تبریز برای دسترسی به اطلاعات مورد نیاز هر روز 5. نحوهء استفاده از نتایج جست‌وجو که نتایج جست‌وجوی آنها غیر مرتبط است، مورد استفاده قرار گرفته است. استفاده می‌کنند و راهنماهای موضوعی بین آنها مقبولیت بیشتری دارد(4). استفاده از منابع اینترنت در مورد 100 دانشجو، جست‌وجو استفاده می‌کنند. به اطلاعات مورد جست‌وجوی خود دست‌ جست‌وجوی اطلاعات کاربران اینترنت در استفاده از موتور جست‌وجوی گوگل است. توزیع فراوانی دلایل استفاده از موتورهای جست‌وجو توزیع صفحات نتایج مورد استفاده از راهنماهای موضوعی استفاده می‌کنند جست‌وجو مورد استفاده قرار می‌گیرند. رتبه‌بندی نتایج جست‌وجو استفاده می‌کنند و در رتبه‌بندی نتایج مورد استفاده قرار می‌گیرد. استفادهء کم از عملگرهای جست‌وجو و در نتیجه،بازیابی از اطلاعات که ارتباط استفاده می‌کنند و 19 درصد وارد صفحهء استفاده از ابزارهای جست‌وجوی دیگر برای‌ چگونگی استفاده از ابزارهای جست‌وجو در جست‌وجو و شیوه‌های رتبه‌بندی نتایج در آنها استفاده و رضایت اعضای هیات علمی دانشگاه علوم‌"

  • دانلود HTML
  • دانلود PDF

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.