Skip to main content
فهرست مقالات

طراحی مدل مطلوب کارکرد و مدیریت مساجد به عنوان یک سازمان داوطلبانه مذهبی

نویسنده:

(54 صفحه - از 73 تا 126)

کلیدواژه ها :

مدیریت راهبردی مساجد ،سازمان‌های مبتنی بر ایمان ،سازمان‌های داوطلبانه ،سازمان‌های غیر انتفاعی ،سازمان‌های غیر دولتی

کلید واژه های ماشینی : مسجد ، سازمان ، کارکرد ، مدیریت ، نیایشی ، اسلام ، مدل ، دینی ، سازمان داوطلبانه ، کارکرد و مدیریت مساجد

این مقاله،مسجد را از منظر علم مدیریت مورد بررسی قرار داده،چرا که موضوع علم‌ مدیریت،سازمان است،و مسجد به عنوان یک سازمان یا یک نهاد،در محدوده بررسی این‌ علم قرار می‌گیرد.مقاله حاضر در دو بخش تنظیم شده:بخش نظری و بخش عملی در بخش‌ نظری،پس از مروری بر ادبیات تحقیق این مقاله به موضوع مسجد از سه منظر نگریسته است: در این منظر،فرض تحقیق بر آن است که مساجد به علت محاط بودن در محیط بزرگ‌تر خود،به شدت متأثر از دگرگونی‌های این محیطاند و خش مهمی از تغییرات و چالش‌های‌ پیش روی آنها زاییده تغییرات محیط است. *در مرحله دوم،سازمان‌ها انواع گوناگون دارند،سازمان مساجد،با کدام یک از این انواع‌ سنخیت و سنخیت بیشتری دارد؟ از میان سازمان‌های مبتنی ر سود،سازمان‌های مبتنی بر ترس و سازمان‌های مبتنی بر ارزش،مسجد کدامین نوع از این انواع است؟ یا در میان سازمان‌های مبتنی بر ایمان و سازمان‌های غیر ایمانی،مسجد با کدام یک منطبق‌ است؟ و یا در میان سازمان‌های دولتی،انتفاعی،به کدام یک نزدیکتر است؟ سرانجام،مسجد سازمانی دیده شده است:غیر انتقاعی،غیر دولتی،داوطلبانه و مبتنی بر ایمان *در مرحله سوم،عملکرد مدیریتی مساجد در دو سطح خرد یعنی مدیریت عملیاتی یک‌ واحد مسجد،در مقابل سطح کلان،یعنی عملکرد مدیریتی کلان مساجد در کشور یعنی‌ مدیریت راهبردی مساجد مورد بحث قرار گرفته است. *دست آخر از دل مباحث نظری،مدلی برای مدیریت راهبردی مساجد در دو بعد عملکرد نیایی و عملکرد غیر نیایشی استخراج شده است.

خلاصه ماشینی:

"(*)-کارشناس ارشد مدیریت در این منظر،فرض تحقیق بر آن است که مساجد به علت محاط بودن در محیط بزرگ‌تر بنابراین تلاش این تحقیق بر آن است تا با موشکافی مسجد به عنوان یک سازمان داوطلبانه غیر دولتی و غیر انتفاعی از زاویه علم مدیریت،به سؤالات زیر سازمان غیر دولتی(برآمده از این تحقیق)به دیگر مساجد بکوشند. و در شش مورد کلمه مسجد به صورت جمع(مساجد)وارد شده است. شرایطی داشته باشد که با فرهنگ قرآن و سنت مطابقت کند(به عبارت دیگر بتواند مجلس انبیا،روشن به نور الهی و خانه خدا باشد)آنجا مسجد است. غرض از مسجد ملاقات با خدا است پس در هر جا این امکان فراهم شود آنجا است و رسول خدا(ص)در این مورد می‌فرماید:«نشستن در مسجد به انتظار نماز، شکل دوم مدرن است به این معنا که محلی در مسجد به عنوان کتابخانه در نظر گرفته می‌شود و جوانان و نوجوانان و کودکان مسلمان به شکل گروهی از »(باقی و همکاران 1381:243)در این حال بسیاری از امور عمومی مردم در مسجد رونق و فتق می‌شوند. نقش سیاسی مساجد در طول تاریخ جوامع اسلامی(به جز مقطع صدر اسلام) بیشتر به صورت غیر مستقیم بوده است. امام خمینی(ره)به عنوان رهبر این انقلاب،به تأسی از سنت اسلامی در عصر پیامبر،اعتقاد خاصی به اجتماع میان سیاست و اسلام حول محور مساجد داشتند. اسلام در جامعه است که افراد جامعه از مسجد به عنوان چنین پایگاهی انتظار دارند مسجد موفق در دو بعد فعالیت‌های غیر نیایشی در چه وضعیتی قرار دارند؟3-1-جامعه آماری تحقیق این راستا مساجد به عنوان یگانه پایگاه دینی به رسمیت شناخته شده از طرف دین‌"

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.