Skip to main content
فهرست مقالات

مدیریت خدمت مدار

نویسنده:

(20 صفحه - از 127 تا 146)

کلیدواژه ها :

مدیریت ،خدمتگزاری ،خدمات‌رسانی ،نفع‌رسانی ،برآوری نیاز ،کارگشایی

کلید واژه های ماشینی : خدمت ، خدا ، خدمت‌رسانی ، کار خدمتگزاران در نظام اداری ، امام ، مردم ، اسلامی ، دین ، مادی ، پاداش

نظام اداری توأم با بوروکراسی زیاد و سرگردانی‌های پیچیده و رو به تزاید مردم در سازمان‌های مختلف دولتی،دعاوی خدمتگزاری در سیستم را با تردید و ابهام مواجه می‌نماید. این نوشتار،اهمیت خدمتگزاری را با ذکر برخی مصادیق آن از جمله نفع‌رسانی،نوع دوستی، برآوری نیاز سایرین،مدد رسانی به خانواده‌های بی‌سرپرست و نیز برخی شیوه‌های عملی آن‌ مانند نفی تبعیض،ارتباط بی‌واسطه،تبسم و محبت و کارگشایی را از منظر قرآن و حدیث‌ مورد بررسی اجمالی قرار می‌دهد.با این امید که مورد توجه عموم طبقات قرار گیرد و این‌ روحیه و فرهنگ از شعار به عمل تبدیل گردد و سرلوحهء کار خدمتگزاران در نظام اداری‌ کشور قرار گیرد تا با الهام از رهنمودهای مقام معظم رهبری(مد ظلله العالی)و چشاندن طعم‌ شیرین خدمات‌رسانی،زمنیه‌ساز تقویت پایه‌های نظام از طریق افزایش حمایت و وابستگی‌های‌ مردمی نسبت به جمهوری اسلامی باشند.

خلاصه ماشینی:

"تا آن‌جا که خدا نیز خود را وقف انسان نموده و عالم را به تسخیر او درآورده است: تعابیر در مورد آن در کلام و سخن معصومان علیهم السلام ارائه شده است. خداوند متعال،کسی است که برای بندگان او سودمندتر باشد. در روایت دیگری در تبیین این‌که چگونه ممکن است محبوب‌ترین افراد نزد خداوند متعال،نفع‌رساننده‌ترین آنان نسبت به مردم باشند،پیامبر اکرم(ص) ق،ج 1:105)یعنی آقایی و برتری از آن کسی است که بار سنگین‌ که تعیین پاداش تو به عهدهء من است و من به کمتر از بهشت برای تو رضایت‌ 283)یعنی برای خدا در زمین،بندگانی است که برای رفع نیازهای مردم کوشش‌ از پیامبر اکرم(ص)آمده است خداوند به تعداد دریافت‌کنندگان این خدمت، خادمانی را روز قیامت برای ارائه‌کنندهء این خدمت،موظف می‌گرداند تا عمل او را حتی اگر کسی نیت خدمتگزاری به انسانی را داشته باشد اما وسایل انجام این کار امام باقر(علیه السلام)در این مورد می‌فرمایند:«ان المؤمن لتسرد علیه‌ برگزینید؛زیرا برای بهشت،دری است که نام آن«نیکی»است و از آن داخل نمی‌شود مگر کسی که در زندگی دنیا«نیکی کردن»به دیگران را پیشهء خود نموده‌ خداوند برای کسی که در راه خدمت‌رسانی به مردم گام گذارد،دو ملک را در دستورهای ائمهء دین آمده است که برای عموم مردم همان‌گونه باش که برای خودت و خانواده‌ات هستی؛زیرا چنین رفتار بالسویه‌ای،قاطعیت سخن تو را افزایش‌ کرده و از خداوند خواسته‌اند غیر آنان را برای این نعمت برنگزیند. پاداش یا خدمت‌رسانی به خدمات مادی،از آسیب‌هایی است که گاه در این عرصه‌ خداوند سبحان،جبران بی‌حساب آن را به خود خویشتن واگذار کرده است. نیازمندان از جمله توصیه‌های عملی در این زمینه است."

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.