Skip to main content
فهرست مقالات

بررسی چگونگی روش مطلوب تربیتی والدین با فرزندان بر اساس آموزه های تعلیم و تربیت اسلامی (با تأکید بر عنصر محبت)

نویسنده:

کلیدواژه ها :

محبت ،شیوهء مطلوب تربیتی ،رشد روانی و پیامدهای تربیتی و تربیت اسلامی

کلید واژه های ماشینی : روش مطلوب تربیتی والدین، تربیتی، والدین، محبت، روش مطلوب تربیتی، آموزه‌های تعلیم و تربیت اسلامی، خانواده، عناصر روش مطلوب تربیتی، تربیت اسلامی، عزت

محیط خانواده یکی از کانون‌های تأثیرگذار بر رشد روانی است یکی از مؤلفه‌های بر جسته نظام خانوادگی،چگونگی برخورد والدین با فرزندان است که در تکوین‌ شخصیت و همچنین سازگاری آنان با شرایط مختلف اجتماعی دارای آثار وسیعی است. هدف از مقالهء حاضر،بررسی چگونگی روش مطلوب تربیتی والدین با فرزندان براساس‌ آموزه‌های تعلیم و تربیت اسلامی با تأکید بر عنصر محبت و همین‌طور پیامدهای آن بر رشد روانی فرزندان است. روش این پژوهش کتابخانه‌ای است.برای رسیدن به اهداف پژوهش از سندکاوی به‌ صورت تحلیل سند نیز سود جسته‌ایم.داده‌ها در این پژوهش به صورت مورد تحلیل و تفسیر قرار گرفته‌اند. روش مطلوب تربیتی با توجه به آموزه‌های تربیت اسلامی روشی است که والدین ترکیبی‌ متعادل از پذیرش یا محبت و توقع یا کنترل و مشارکت،تدرج و تمکن،تسهیل و تیسیر، کرامت و عزت را در رابطه با فرزندان خود اعمال کنند.البته تأکید این مطالعه در بررسی عناصر روش مطلوب تربیتی،بر بررسی عنصر محبت به عنوان یکی از عناصر روش مطلوب تربیتی‌ والدین و پیامدهای مترتب بر آن است.به کار بستن این عنصر(محبت)توسط والدین در برخورد با فرزندان دارای پیامدهای بسیاری است که از جمله می‌توان به دوراندیشی،شکست‌ ناپذیری،عزت نفس،کرامت نفس و مصونیت در مقابل ناهنجاری‌های روانی اشاره نمود.

خلاصه ماشینی:

"بررسی چگونگی روش مطلوب تربیتی‌ والدین با فرزندان براساس آموزه‌های تعلیم‌ و تربیت اسلامی(با تأکید بر عنصر محبت) دکتر معصومه صمدی‌ پژوهشگر و پژوهشگاه مطالعات آموزش و پرورش چکیده محیط خانواده یکی از کانون‌های تأثیرگذار بر رشد روانی است یکی از مؤلفه‌های بر جسته نظام خانوادگی،چگونگی برخورد والدین با فرزندان است که در تکوین‌ شخصیت و همچنین سازگاری آنان با شرایط مختلف اجتماعی دارای آثار وسیعی است. روش مطلوب تربیتی با توجه به آموزه‌های تربیت اسلامی روشی است که والدین ترکیبی‌ متعادل از پذیرش یا محبت و توقع یا کنترل و مشارکت،تدرج و تمکن،تسهیل و تیسیر، کرامت و عزت را در رابطه با فرزندان خود اعمال کنند. امروزه از آن‌ جایی که در دنیای پیچیده کنونی سیل اطلاعات متنوع و گوناگون و بعضا ضد و نقیض به حدی است که نمی‌تواند پاسخگوی سؤالات بی‌شمار کودکان،نوجوانان و جوانان باشد و از به انحراف کشیدن ذهن آنها جلوگیری نماید،به همین دلیل از اهداف والدین در برخوردهای تربیتی با فرزندان این است که فرزندانی تربیت کنند که دارای قدرت درونی بوده و قدرت نظارت بر خود و بازنگری در اعمال خود و پذیرش مسئولیت را دارا بوده و از حد اکثر کارائی برای تغییر شرایط محیطی خویش‌ به منظور استفاده بهینه از توانمندی‌های فطری و امکانات محیطی برخوردار باشند و از تسلیم شدن به شرایط تهدیدکننده محیطی پرهیز نمایند. اهداف پژوهش هدف کلی این پژوهش بررسی شیوهء مطلوب تربیتی والدین(با تأکید بر عنصر محبت)و پیامدهای آن بر رشد روانی فرزندان براساس آموزه‌های تربیت اسلامی‌ است."

  • دانلود HTML
  • دانلود PDF

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.