Skip to main content
متن و ترجمه بیش از 393,000 حدیث شیعه در پایگاه نورحدیث ...
فهرست مقالات

تصمیم گیری با رویکرد فرهنگی: بررسی رفتار تصمیم گیری در ایران

نویسنده:

(20 صفحه - از 33 تا 52)

کلیدواژه ها :

فرهنگ ،تصمیم‌گیری ،ارزش ،ایران اسلام

کلید واژه های ماشینی : تصمیم‌گیری ، بررسی رفتار تصمیم‌گیری در ایران ، فرهنگ ، رفتار تصمیم‌گیری ، مدیران ، تصمیم‌گیری با رویکرد فرهنگی ، رفتار تصمیم‌گیری ایرانیان با بهره‌گیری ، شاخص ، اسلامی ، مدیریت

افراد در فرهنگ‌های مختلف مسائل را متفاوت می‌بینند و نسبت به مسائل به‌طور متفاوت‌ واکنش نشان می‌دهند.آنچه در یک فرهنگ عقلایی به نظر می‌آید ممکن است در فرهنگ‌ دیگر،غیر عقلانی قلمداد شود.بنابراین برای شناخت علت تفاوت در تصمیم‌گیری‌ها لازم‌ است به بحث فرهنگ و تفاوت‌های فرهنگی توجه خاص داشته باشیم. توجه به تفاوت فرهنگ‌ها به خصوص در مبحث مدیریت بین المللی اهمیت دو چندان‌ می‌یابد. بنابراین سعی می‌شود رفتار تصمیم‌گیری ایرانیان با بهره‌گیری از الگوی هافستد در بررسی‌ فرهنگ‌ها،مورد نقد و بررسی و تجزیه و تحلیل قرار گرفته و الگوی صحیح تصمیم‌گیری بر مبنای فرهنگ بومی(اسلامی-ایرانی)معرفی شود.

خلاصه ماشینی:

"تصمیم‌گیری با رویکرد فرهنگی: بررسی رفتار تصمیم‌گیری در ایران دکتر مجتبی اسکندری دکتر مسعود موحدی استادیار دانشگاه امام حسین(ع)استادیار دانشگاه امام حسین(ع) چکیده افراد در فرهنگ‌های مختلف مسائل را متفاوت می‌بینند و نسبت به مسائل به‌طور متفاوت‌ واکنش نشان می‌دهند. از سوی دیگر می‌توان بر این باور بود که از نظر علم مدیریت وجود دو گانگی‌ بین هدف‌ها،عملکردها و ناتوانی مدیران در دستیابی به هدف‌های طراحی شده یک‌ علت کلیدی دارد و آن ضعف نظام تصمیم‌گیری است. کنفوسیوسیم و رفتار تصمیم‌گیری تحقیق هافستد و باند،بعد فرهنگی پنجم را آشکار ساخت که جوامع را می‌توان‌ براساس آن طبقه‌بندی کرد و این بعد،پویایی کنفوسیوسی نام دارد. جدول شماره 1:مدل عوامل فرهنگی مرتبط به کشور و رفتار تصمیم‌گیری (به تصویر صفحه مراجعه شود) منبع:(هافستد و باند،8891:143 در:رادریگرز،0831:443) مدیران ژاپنی از نوعی رویکرد مشارکتی به نام رویکرد حلقوی استفاده می‌کنند در عین حال بسیاری از مدیران ژاپنی جلسه گروهی و بحث پیرامون موضوع یا تصمیم،با تک‌تک افراد را ترجیح می‌دهند. با مراجعه به جدول شمارهء 1 مشاهده‌ می‌شود که مطابق نظر(هافستد و باند،8891)اگر در فرهنگی ابهام گریزی کم باشد رفتار تصمیم‌گیری مشارکتی خواهد بود. «هافستد»دریافت که جوامعی که از جنبهء ابهام گریزی در رتبهء متوسط به قوی‌ قرار می‌گیرند،در وضعیت‌های عدم اطمینان و ابهام احساس ناراحتی می‌کنند و ساختاردهی و جهت‌دهی توسط مافوق‌های خود را ترجیح می‌دهند(چون ابهام‌ دخیل در تصمیم‌گیری به وسیلهء فرد دیگری تقبل می‌شود،احتمالا رفتار تصمیم‌گیری مقتدرانه،از جانب این زیر دستان ترجیح داده می‌شود). M. ,(1971),Comparative Management:cultural and organizational prespectives(Englewood Cliffs,NJ:Prentice-Hall."

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.