Skip to main content
فهرست مقالات

هویت دینی علوم اعتباری و مؤلفه های آن

نویسنده:

(22 صفحه - از 81 تا 102)

کلیدواژه ها :

عقلانیت ،اعتباریات ،علوم اعتباری ،اعتبار قانونی ،عقلانیت معرفتی

کلید واژه های ماشینی : اعتباری، عقلانیت، هویت دینی علوم اعتباری، دینی، عقلانیت معرفتی علوم اعتباری، بررسی مؤلفه­های هویت دینی علوم، علوم اعتباری، معنا، انسان، عقل

علوم اعتباری علومی هستند که نقش مهمی در زندگی بشر ایفا می­کنند. این علوم به رفتارهای ما معنا می­دهند و از مشروعیت آنها و نحوه تنظیم زندگی اجتماعی بحث می­کنند و به طور کلی، با امور اعتباری سر و کار دارند. امور اعتباری بر دو قسم­اند: اعتبارات ادبی و اعتبارات قانونی. اعتبارات ادبی با ذوق و امور نفسانی پیوند دارند و در احساسات فردی یا اجتماعی تأثیر می­گذارند. اما اعتبارهای قانونی برای تأمین مصالح فردی یا اجتماعی شکل می­گیرند. این مقاله به بررسی مؤلفه­های هویت دینی علوم اعتباری به معنای دوم (اعتبارهای قانونی) می­پردازد.

خلاصه ماشینی:

"از آنجا که اعتباریات وابسته به نیازها و انگیزه­هایند، جهت­گیری علوم اعتباری از ارزش­های کلان و حتی خرد آشکارتر است، به گونه­ای که سخن از هویت دینی علوم اعتباری حتی برای سکولارها نیز مسئله­ای مهم است و به همین جهت در فلسفه حقوق یا فلسفه سیاست نقد وابستگی حقوق یا سیاست را به دین جدی بگیرند. چند اصل دیگر نیز باید بر این اصول افزود: 8) حرکت فکری در اعتباریات به صور گوناگونی صورت می­پذیرد: الف) توجه به آثار واقعی اعتبار و لغویت و سودمندی اعتبار؛ ب) استنتاج منطقی، زیرا استنتاج منطقی منحصر به قضایای حقیقی نیست، هر چند بنا بر اصطلاح منطقیان، برهان نباشد؛ ج) انتقال استدلال از خود اعتباریات به منشأ آنها. هویت دینی در مؤلفه­ مدل مفهومی برای تصویر موضوع در علوم اعتباری چنین مدلی از ماهیات مخترعه و عناوین قانونی تشکیل خواهد شد و بنابر این مدلی اعتباری است. هویت دینی در مؤلفه­ تعریف وتبیین حیات مطلوب انسانی دین تعریفی واقع­گرایانه، دقیق و جامع از حیات دینی مطلوب ارایه می­دهد؛ واقع­گرایانه از این جهت که این شیوه حیات ویژه یک جامعه آرمانی نیست، اگر چه جامعه آرمانی دینی خود نیز یک وضعیت مطلوب دسترس­پذیر است، اما در هر وضعیتی می­توان به صورت مطلوب دینی زیست؛ دقیق از آن جهت که به جزییات زندگی ناظر است و تنها به بیان کلیات این نحوه زندگی بسنده نکرده است؛ جامع از آن جهت که تمام ابعاد زندگی را دربر دارد."

  • دانلود HTML
  • دانلود PDF

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.