Skip to main content
فهرست مقالات

اسم های خاص و اوصاف فرازبانی

نویسنده:

(18 صفحه - از 105 تا 122)

کلیدواژه ها :

کریپکی ،وصف خاص ،اسمای خاص ،وصف معین ،اوصاف فرازبانی

کلید واژه های ماشینی : کریپکی ، اسم‌های ، اوصاف فرازبانی ، گودل ، تعیین محکی به‌وسیله اوصاف فرازبانی ، اوصاف خاص فرازبانی ، اسم‌خاص ، وصف خاص ، اسم‌های خاص ، واژه

کریپکی درNaming and Necessity دو تقریر از تئوری توصیفی اسم خاص معرفی می‌کند. در تقریر قوی، هر اسم خاص مترادف با یک وصف خاص یا مجموعه‌ای از اوصاف است. ولی بنا بر تقریر ضعیف، وصف خاص صرفا محکی اسم خاص را معین می‌سازد، بدون اینکه معنای آن را به دست دهد. متناظر با این دو تقریر، نوشتار حاضر از دو بخش تشکیل شده است. در بخش اول تلاش بر این است که با استفاده از اوصاف خاص فرازبانی، تقریر ضعیف به گونه‌ای بازسازی شود تا بتواند در برابر برهان‌های سمانتیکی و معرفتی مقاومت کند. در این بخش چند پیشنهاد مطرح می‌شود، و به نظر می‌رسد در نهایت پیشنهاد A تا حد زیادی قابل قبول است. بخش دوم بازسازی تقریر قوی را مد نظر قرار می‌دهد، و به طور مشخص به این مسئله می‌پردازد که آیا می‌توان به کمک اپراتور “actual” برهان موجهه را خنثا نمود، و علاوه بر آن به وسیله اوصاف خاص فرازبانی، برهان‌های سمانتیکی و معرفتی را نیز بی‌اثر ساخت یا نه. چنانکه خواهد آمد، به نظر می‌رسد این پروژه ناموفق است.

خلاصه ماشینی:

"دومین پرسشی که در مقاله حاضر مد نظر است، این است که آیا اوصاف خاص فرازبانی تثبیت‌شده (rigidified metalinguistic definite description) می‌توانند معنای اسم‌های خاص را به دست دهند؟ پیش از پرداختن به دو پرسش یاد‌شده، بررسی مسئله دیگری لازم می‌نماید، وآن اینکه آیا معین کردن محکی اسم خاص به وسیله یک وصف خاص (یعنی همان تقریر ضعیف تئوری توصیفی)، چیزی غیر از به کارگیری اوصاف تثبیت‌شده برای تعریف اسم خاص است؟ این دو رویکرد بسیار به هم شباهت دارند؛ نتیجه هر دو این است که محکی اسم خاص، در همه جهان‌های ممکنی که محکی دارد، شیء واحدی است؛ یعنی همان شیء که وصف مورد نظر را در جهان واقعی ارضا می‌کند. در ادامه این مسئله را بر می‌رسیم که آیا استدلال معرفتی می‌تواند پیشنهاد A را ابطال کند؟ صورت کلی برهان معرفتی علیه تقریر ضعیف تئوری توصیفی چنین است: اگر محکی اسم خاص N به وسیله وصف خاص D معین شود، جمله« اگر N موجود باشد، D N است» یک گزاره پیشینی را بیان می‌کند. اما اگر به جای وصف « کسی که در ابتدای زنجیره علی‌ای قرار دارد که واژه «گودل» را به من می‌رساند»، وصفی به کار رود که از روی تئوری اصلاح‌شده علی ساخته می‌شود، آیا باز هم استدلال معرفتی می‌تواند تئوری توصیفی فرازبانی را ابطال کند؟ طبق فرض، این وصف پیچیده (برخلاف اوصاف مذکور در پیشنهاد B) می‌تواند محکی واژگانی چون «ماداگاسکار» را نیز با موفقیت تعیین کند."

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.