Skip to main content
فهرست مقالات

بررسی زبان شناختی نام‌ها و القاب پیامبر(ص) در قرآن کریم

نویسنده:

ISC (6 صفحه - از 71 تا 76)

کلیدواژه ها :

خطابات قرآن ،اسامی و القاب ،پیامبر اسلام(ص) ،ادب و احترام

کلید واژه های ماشینی : نام‌ها و القاب پیامبر، پیامبر اسلام ( ص )، القاب پیامبر ( ص )، زبان، ادب، براون، قرآن کریم، وجهه، کاربرد، لوینسن

در قرآن کریم هم نام‌های پیامبر اسلام(ص) یعنی احمد و محمد و هم القاب آن حضرت مانند رسول و نبی و مزمل و مدثر به کار رفته است. تحلیل زبان‌شناختی فلسفه کاربرد این نام‌ها و القاب حسب مورد موضوع مقاله حاضر است. اگرچه زبان‌شناسان در این زمینه تحقیقاتی را صورت داده‌اند؛ اما نظر به این که تحقیقات آنان در زمینه زبان بشری، اغلب با توجه به جوامع غربی بوده است، نظریات آنان از عهده توجیه کاربردهای قرآنی اسامی و القاب پیامبر اسلام(ص) قاصر است که تفصیل آن را می‌توان در این مقاله مطالعه کرد.

خلاصه ماشینی:

"4. تحلیل نام‌ها و القاب پیامبر(ص) با تکیه بر نظریات زبان‌شناسان چنان که آمد، «براون» و «لوینسن» رعایت ادب و احترام افراد را از رهگذر خطاب به آنان با نام ناشی از خودمانی تلقی کردن مخاطب می‌دانست؛ اما به نظر می‌رسد، این نکته درباره پیامبر اسلام(ص) صدق نمی‌کند. نیز همان‌طور که آمد، «براون» و «لوینسن» رعایت ادب و احترام اشخاص را از طریق خطاب به آنان با لقب بر اثر قدرت یا فاصله اجتماعی می‌خواند؛ اما این نکته نیز در مورد پیامبر اکرم(ص) صدق نمی‌کند؛ زیرا خداوند از همه‌کس و همه‌چیز بالاتر و قدرت‌مندتراست(لیس کمثله شیء (1) ، شوری، آیه 11). نتیجه چنان که گذشت، به نظر زبان‌شناسان زمانی که گوینده، قصد رعایت ادب و احترام درباره مخاطبش داشته باشد، هرگاه نام کوچک او را به کار می‌برد، به لحاظ خودمانی بودن مخاطب است و هرگاه مخاطب را با لقب می‌خواند، به جهت برخورداری او از قدرت یا فاصله اجتماعی است. , London: Arnold; New York: Oxford University Press."

  • دانلود HTML
  • دانلود PDF

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.