Skip to main content
فهرست مقالات

نقش دانشجویان در اسلامی شدن دانشگاهها

نویسنده:

ISC (16 صفحه - از 79 تا 94)

کلیدواژه ها :

دانشگاه ،دانشگاه اسلامی ،‌دانشجویان

کلید واژه های ماشینی : دانشجویان، اسلامی، دانشگاه، اسلامی شدن دانشگاهها، نقش دانشجویان، راه اسلامی شدن دانشگاهها گام، صفات، انقلاب، علم، دین

شرح و بررسی ارکان دانشگاه و هدف از اسلامی شدن دانشگاهها، تشریح صفات و روحیاتی که دانشگاهیان و به خصوص دانشجویان با دارا بودن آنها بهتر می‌توانند در راه اسلامی شدن دانشگاهها گام بردارند. استفاده از روایات و احادیث معصومین و سخنان بزرگان انقلاب در شرح و توضیح این صفات و روحیات.

خلاصه ماشینی:

"سامری را آن هنر چه سود کرد کان فن از باب الهش مردود کرد چه کشیـد از کیمیا قارون ببین که فرو بـردش به قعر خود زمین بدین خاطر دانشجویان باید در هر رشته‌ای که تحصیل می‌کنند برای رسیدن به سعادت و کمال، علاوه بر تحصیل علم به تهذیب درون نیز توجه بلیغ بنمایند و بدین باور ایمان داشته باشند که اگر تقوی پیشه کنند، خداوند به آنها معرفتی عطا خواهد کرد که در تشخیص حق و باطل دچار خطا و اشتباه نمی‌گردند. قال رسول الله (ص): «یوزون یوم القیامه مداد العلماء و دم الشهداء فیرجع علیهم مداد العلماء علی دم الشهداء» اگر دانشجویی چنین باورهایی داشته باشد هرگز علم را به خاطر مباهات ورزیدن در نزد علماء یا فخر فروشی بر عوام و سفیهان، جلب توجه مردم به سوی خود یا تقرب در نزد حاکمان نخواهد آموخت. بدین جهت است که یک دانش پژوه مسلمان در دانشگاه اسلامی، علم را تنها به خاطر کسب رضایت حضرت حق و تقرب درگاه او خواهد آموخت، چون به جد بر این باور است که دخالت دادن هر عامل در عرض وجود بی‌همتای خالق یکتا، موجب حرمان از رحمت الهی و مستغرق شدن در عذاب الهی می‌گردد. ما به برخی از عوامل که تا حدود زیاد در اختیار دانشجویان است، مثل عشق به حضرت حق،‌ تهذیب مسمتر، عاشق علم بودن نه طالب مدرک بودن، حریص بودن به یافته‌های نوین علمی،‌ داشتن عزت‌نفس، احساس مسئولیت کردن در برابر سرنوشت دین و انقلاب اشاره کرده ایم، اما این سخن ما بدین معنا نیست که طرق دیگری برای ایفای نقش دانشجویان نباشد یا در مقوله‌های یاد شده تنها دانشجویان مسئول باشند، و بقیه ارکان دانشگاه، دولت و ملت در مورد مسائل مطروحه نقشی نداشته باشند."

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.