Skip to main content
فهرست مقالات

کاربرد شناخت - رفتار درمانگری در درمان افسردگی با تاکید بر دیدگاه اسلامی(مطالعه موردی)

نویسنده:

ISC (24 صفحه - از 89 تا 112)

کلیدواژه ها :

شناخت - رفتار درمانگری ،فنون مذهبی و اسلامی ،افسردگی ،مطالعه موردی

کلید واژه های ماشینی : درمان، افسردگی، رفتار درمانگری در درمان افسردگی، درمان افسردگی، رفتار درمانگری، شناخت، رفتار درمانی، رفتار درمانگری جهت درمان افسردگی، روانی، بیماران

افسردگی اختلالی روان‌شناختی است که باعث ایجاد تغییرات بسیاری در خلق و خوی، دیدگاه، کمال‌طلبی، توانایی تفکر، میزان فعالیت و فرایندهای بدنی نظیر خواب، انرژی و اشتهای افراد می‌شود. هدف پژوهش حاضر شناسایی نقش تکنیک‌هایی است که در متون اسلامی به عنوان تکنیک‌های درمانی مبتنی بر شناخت - رفتار درمانگری جهت درمان افسردگی مطرح گردیده است. در این پژوهش دو آزمودنی بزرگسال مبتلا به افسردگی، با استفاده از روش شناخت - رفتار درمانگری برداشت شده از منابع حدیثی که حاکی از دیدگاه اسلامی است، مورد مطالعه و درمان قرار گرفتند. نتایج نشان دهنده کارآیی بالای این شیوه درمانی در درمان افسردگی می‌باشد.

خلاصه ماشینی:

"هم‌چنین نتایج گزارش‌های مرکز سلامت روان هاروارد (3) (1999) نشان‌دهنده این است که ایمان و اعتقاد مذهبی نقش به‌سزایی در کاهش افسردگی افراد داشته و افراد مذهبی نسبت به افراد غیرمذهبی، به مشاوره‌ها و فنون مذهبی بیشتر پاسخ داده و استفاده از فنون مذهبی برای درمان اختلالات روانی آنها کارآمدی بیش‌تری دارد. هم‌چنین خدایاری فرد(1379) با معرفی روش مثبت‌نگری (1) به عنوان یکی از فنون روان درمانگری مذهبی، نشان داد که استفاده از این روش نه تنها باعث افزایش احترام به خود و عزت نفس درمان‌جویان می‌شود، بلکه روش کارآمدی جهت درمان اختلال افسردگی، ناسازگاری‌های خانوادگی و اختلالات شخصیتی است. در این مرحله از مراجع خواسته شد تا افکار و نگرش‌های خود را مورد بازبینی قرار داده، به آن‌ها توجه کند و سعی کند که نقش تماشاگر را نسبت به افکار و نگرش‌های خود داشته باشد و به تجزیه و تحلیل علل و عوامل بروز ناراحتی‌های خود از جمله افسردگی و اندوه مفرط خود بپردازد. مراجع در جلسات بعدی اظهار کرد که احساس بهبودی بیشتری نموده و دریافته است که افکار مثبت فراوانی دارد که باید به آنها توجه نماید و سعی کند افکار منفی خود را کاهش داده و به افکار مطلوب تبدیل نماید. نتیجه یافته‌های پژوهش حاضر نشان می‌دهد که شناخت - رفتار درمانگری مبتنی بر متون و منابع اسلامی تأثیر و کارایی بالایی در درمان افسردگی داراست؛ چنان که قبلا نیز ذکر شد، هر دو آزمودنی از یک جنس(زن) و دارای افسردگی شدید بوده‌اند و سن و میزان تحصیلات آنها نیز تقریبا مشابه بوده است؛ اما چنان که مشاهده می‌شود، آزمودنی دوم با سرعت بیش‌تری بهبودی یافته است(طی 7 جلسه درمانی)؛ در حالی که آزمودنی اول مدت طولانی‌تری تحت درمان بوده است(18 جلسه درمانی)."

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.