Skip to main content
فهرست مقالات

بحران مالی 1997 شرق آسیا، تعارض دو الگوی اقتصادی سرمایه داری

نویسنده:

(26 صفحه - از 133 تا 158)

کلیدواژه ها :

بحران مالی ،آسیای جنوب شرقی ،بنیاد سروس ،الگوی توسعه ژاپنی ،الگوی‌ توسعه انگلوساکسون‌

کلید واژه های ماشینی : آسیا، اقتصادی، بحران مالی آسیا، کشورهای آسیای جنوب شرقی، سرمایه، شرق آسیا، امریکا، بحران مالی آسی، پول، صندوق بین‌المللی پول

این مقاله به این سؤال پاسخ می‌دهد که چرا در سال 7991 میلادی،بحرانی به نام«بحران‌ مالی آسیا»اتفاق افتاد.پاسخ به این سؤال می‌تواند در نتیجه مطالعات مختلفی که دربارهء آن‌ صورت می‌گیرد،نه تنها متنوع بلکه نو و تازه باشد.آن‌گونه که با بررسی ادبیات موضوعی‌ می‌توان مشاهده کرد که هنوز هم بحران مالی مذکور در کانون توجه مراکز مطالعاتی قرار دارد. در این مطلب سعی شده است هم به پاسخهای قدیمی(هشت سال پیش)اشاره‌ای شود و هم‌ پاسخهای جدیدی درباره علل بروز بحران جستجو گردد.اما قصد نگارنده از ارائه این مطلب‌ فقط گردآوری برخی یافته‌ها نیست.هدف اصلی و لایهءدوم پیام این مطلب،بازخوانی دوباره‌ بحران مالی آسیا همراه با افزودن تحلیلهای تازه و مهمتر از همه آنها جهت‌دهی اذهان‌ دستگاه تصمیم‌گیری جمهوری اسلامی ایران به سمت‌وسویی است که در مقابل شوکهای‌ احتمالی اقتصادی و مالی،راهکارهای منطقی بیابد.

خلاصه ماشینی:

"عده‌ای نیز ضعف مدیریت،فساد مالی حاکم بر دولتمردان و صاحبان صنایع و سوداگری در بازار ارز و بورس این کشورها را منشأ بحران قلمداد می‌کنند. در تایلند،اولین کشوری که بحران مالی آسیا در آن آغاز شد،این اتفاقات با فشارهایی در بازار مبادلات خارجی و سقوط پول ملی تایلند یعنی«بات»همراه بود. بحران مالی آسیا شکل گیرد و کشورهای آسیایی ناچار شوند هر آنچه را از طریق وام و دومین رویکرد اگرچه بر عنصر اقتصادی در بروز بحران مالی آسیا تأکید دارد از دید طرفداران این رویکرد،ریشه‌های بحران فقط به داخل کشورهای آسیایی مربوط بین‌المللی پول با تحمیل شرایط ویژه خود در تشدید بحران مالی آسیا مؤثر بوده‌اند. بحران مالی آسی،اغلب این کشورها برای تأمین رشد 8 تا 9 درصدی خود به وام‌ دیگر از این کشورها که برای رفع بحران اقتصادی خود به صندوق بین‌المللی پول‌ در همه کشورهایی که دستخوش بحران اقتصادی شده بودند این بود که آنها نقش‌ صندوق بین‌المللی پول و امریکا را در وقوع بحران اقتصادی آسیا پررنگ می‌دیدند و به‌ ریشه‌های بحران مالی آسیا یاد می‌شود،بحث سرمایه‌گذاری خارجی در این کشورها این رویکرد از نگاهی کاملا متفاوت به بحران مالی 7991 آسیا نگریسته است. در پیش گرفتن الگوی توسعه آسیایی که ترقی و رونق اقتصادی کشورهای این منطقه را اما مسأله این است که الگوی توسعه آسیایی برای کشورهای منطقه‌ می‌نویسد:معجزه آسیا که در شکل رشد و توسعه اقتصادی شگفت‌انگیز این منطقه‌ این الگوی توسعه اقتصادی آسیا که باعث جذب سرمایه‌گذاریهای خارجی کلان شده‌ خارجی)آثار خود را بر اقتصاد آسیای جنوب شرقی و شرق آسیا بر جا گذاشته است."

  • دانلود HTML
  • دانلود PDF

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.