Skip to main content
فهرست مقالات

دیوار حائل، گذشته، حال و آینده

نویسنده:

(20 صفحه - از 163 تا 182)

کلیدواژه ها :

رأی مشورتی ،دیوان بین المللی دادگستری ،دیوار حائل ،قطعنامه مجمع عمومی‌ سازمان ملل متحد

کلید واژه های ماشینی : دیوار حائل ، اسرائیل ، فلسطینی‌ها ، دادگاه لاهه ، ساخت دیوار حائل ، مجمع عمومی سازمان ملل ، دیوار حائل در اراضی اشغالی ، احداث دیوار حائل ، ساخت دیوار حائل در اراضی ، قطعنامه

ساخت دیوار حائل در اراضی اشغالی 1967 فلسطین و مخالفتهای جهانی با این موضوع، طی دو سال اخیر،یکی از مهمترین موضوعات مناقشه‌برانگیز در روابط خارجی و تصمیم‌گیریهای داخلی اسرائیل بوده است.طرح این موضوع در دادگاه لاهه و محکومیت‌ اسرائیل در آن و تصویب دو قطعنامه در این زمینه در مجمع عمومی سازمان ملل علیه اسرائیل‌ و تأثیرگذاری منفی بر روابط این رژیم با اتحادیه اروپا از جمله پیامدهای احداث دیوار حائل‌ است. دراین مقاله،ضمن تشریح کم و کیف و ماهیت دیوار حائل به این سؤال پاسخ داده می‌شود که چرا اسرائیل به ساخت دیوار حائل اقدام کرده و تاکنون(این عمل)منشأ اثر چه تحولاتی بوده است؟ در پاسخ به این سؤال،فرضیه موردنظر این است:اسرائیلی‌ها به بهانه رویارویی با قیام‌ فلسطینی‌ها ولی در راستای گسترش حوزه سرزمینی و تثبیت مرزهای سیاسی خود،به‌ این کار اقدام کردند.این اقدام با واکنشهای بسیار گسترده داخلی،منطقه‌ای،و فرامنطقه‌ای‌ روبه‌رو شده است.در این مقاله،ضمن پرداختن به موضوع،مبانی نظری و جایگاه این مسأله‌ مورد بحث قرار می‌گیرد.

خلاصه ماشینی:

"طرح این موضوع در دادگاه لاهه و محکومیت‌ اسرائیل در آن و تصویب دو قطعنامه در این زمینه در مجمع عمومی سازمان ملل علیه اسرائیل‌ و تأثیرگذاری منفی بر روابط این رژیم با اتحادیه اروپا از جمله پیامدهای احداث دیوار حائل‌ است. مذهبیون و احزاب مذهبی نیز عمدتا با این موضوع مخالفند زیرا به ادعای آنها دیوار حائل رفته‌رفته به عنوان مرز میان اسرائیل و فلسطین نقش خود را ایفا خواهد کرد و در این صورت قسمتهایی از اراضی اسرائیل به غیریهودیان اهدا می‌شود و این امر برخلاف دستورهای دینی و شرعی است. 7در سطح فرامنطقه‌ای نیز با توجه به اینکه احداث دیوار در اراضی اشغالی 7691 صورت می‌گیرد و این اراضی از سوی هیچ کشور و سازمانی‌ به عنوان اراضی اسرائیلی به رسمیت شناخته نشده است در نتیجه ماهیت اشغالی بودن‌ اراضی 7691،دلالیل کافی را برای مخالفت دیگر کشورها به همراه خود دارد. از سوی دیگر آنها با طرح این موضوع،که احداث دیوار موضوعی است در حیطهء داخلی یک کشور که در دستور کار دادگاه لاهه نباید قرار گیرد،سعی داشتند به‌ قصد و نیت خود جامعه عمل بپوشانند اما دادگاه لاهه با استناد به قطعنامه‌های سازمان‌ ملل مبنی بر اشغالی بودن اراضی 7691،خود را برای بررسی این موضوع،صالح‌ اعلام کرد. رأی اتحادیه اروپا(با 52 رأی)علیه دیوار حائل برای رژیم اسرائیل بسیار سنگین‌ تمام شد؛زیرا اتحادیه اروپا در قطعنامه قبلی مجمع عمومی سازمان ملل دربارهء دیوار حائل،رأی ممتنع داده بود و حتی به بهانه مناسب نبودن طرح این موضوع در دادگاه‌ لاهه،نماینده‌ای به این دادگاه(در زمان برگزاری دادگاه)اعزام نکرد."

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.