Skip to main content
فهرست مقالات

عرفان و حماسه حسین بن علی (ع)

نویسنده:

(11 صفحه - از 147 تا 157)

کلیدواژه ها :

عرفان ،حماسه ،عارف ،دلاوری ،حسین بن علی(علیه السلام) ،دلیری ،شجاعت

کلید واژه های ماشینی : حماسه ، عرفان ، عارف ، عرفان و حماسه حسین‌بن‌علی ، حماسه حسین‌بن‌علی ( ع ) ، عرفان و حماسه ، امام حسین ، حسین‌بن‌علی ، شجاعت ، اسلامی

آیا نهایت و مقصد راه در عرفان فنا فی الله نیست؟آیا عارف را قصدی غیر از ذوب شدن‌ در یار است؟آیا عارف هدفی غیر از وصال معشوق دارد؟اگر این چنین است،حسین(علیه السلام) برترین عارفان است؛موفق‌ترین عارفان در نیل به مقصود. حماسه چیست؟حماسه‌ساز کیست؟مگر نه این است که حماسه،کاری خارق‌العاده در راه نشان دادن توانایی و قدرت یک ملت و یک مذهب برای حفظ موجودیت خود است.چه‌ کسی بهتر از حسین(علیه السلام)برای حفظ موجودیت اسلام و برای برائت از ظلم و جور قدم برداشته‌ است؟چه کسی حماسه‌ای بزرگتر از حسین(علیه السلام)در تاریخ آفریده است که دیگر افسانه و خیال‌ نیز در آن به کار نرفته باشد؟حماسه‌ای که نشان شجاعت،قدرت،بزرگواری،عظمت روح و ایمان باشد.براستی چه کسی حماسه‌ای به عظمت حماسه کربلا در طول تاریخ آفریده است؟ آیا فردوسی با تمام ویژگیهای بارز و بلند حماسه‌سرایی توانسته است کسی را در اثر جاودان‌ خود چون حسین(علیه السلام)به نمایش بگذارد؟

خلاصه ماشینی:

"عرفان و حماسهء حسین بن علی(علیه السلام) راه نشان دادن توانایی و قدرت یک ملت و یک مذهب برای حفظ موجودیت خود است. کسی بهتر از حسین(علیه السلام)برای حفظ موجودیت اسلام و برای برائت از ظلم و جور قدم برداشته‌ است؟چه کسی حماسه‌ای بزرگتر از حسین(علیه السلام)در تاریخ آفریده است که دیگر افسانه و خیال‌ حماسهء حضرت ابا عبد الله الحسین(علیه السلام)در این مقاله آورده می‌شود. براستی که امام حسین(علیه السلام)عارف حق بود و به رضای او سر سپرده بود تا آنجا که‌ »اوحدی گوید:عارفان که جام حق نوشیده‌اند رازها دانسته و پوشیده‌اند عارف کسی است که از هستی خود محو و فانی شده باشد. حسین بن علی(علیه السلام)همیشه در حال نیایش باشد و برای رازونیازش،حتی در حال‌ حسین بن علی(علیه السلام)فرزند کسی است که بنا به نظر استاد شهید مرتضی مطهری‌ براستی که چه زیبا و خوب فرزندش حسین بن علی(علیه السلام)بدین علم و معرفت عمل‌ حماسه‌ای که امام حسین(علیه السلام)آفرید،حماسه‌ای بود که از کربلا و از بستر شنهای‌ تنها با یک حرکت شجاعانه حفظ کیان اسلام امکان داشت:امام حسین(علیه السلام)از برای روشن شدن میزان تأثیر انقلاب امام حسین(علیه السلام)در بیداری روح انقلاب در اموی گردید و در واقع خون امام حسین(علیه السلام)بهانهء تحریک مردم شد و آتش‌ حسین(علیه السلام)سرآغاز تاریخ انقلابها و نخستین انقلابی است که مردم را بیدار و آماده‌ امام حسین(علیه السلام)با فدا کردن جان خود و برادران‌ امام حسین(علیه السلام)آن‌چنان در راه عشق بحق فداکاری کرد که دنیایی‌ اخلاق و در اوج اخلاق،عرفان و سرآمد این همه حسین بن علی(علیه السلام)است که سرور"

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.