Skip to main content
فهرست مقالات

آثار روانشناختی فقدان پدر بر فرزندان

نویسنده:

(14 صفحه - از 41 تا 54)

کلیدواژه ها :

افسردگی ،دلبستگی ،فقدان ،احساس ناایمنی ،والد جایگزین

کلید واژه های ماشینی : آثار روانشناختی فقدان پدر، فقدان، والدین، فقدان پدر، دلبستگی، کودکی، فقدان شکل‌گیری احساس دلبستگی، شکل‌گیری احساس دلبستگی، فقدان والدین، عدم شکل‌گیری احساس دلبستگی

روانشناسانی که پدیده فقدان والدین را مطالعه و بررسی کرده‌اند،نشان داده‌اند که چنانچه این‌ فقدان در سالهای حساس زندگی رخ دهد،ازیک‌سو مانع شکل‌گیری دلبستگی و اعتماد اساسی‌ می‌شود؛و ازسوی‌دیگر میزان آسیب‌پذیری در برابر ابتلا به عوارض روانشناختی،بویژه اضطراب‌ جدایی و افسردگی را فزونی می‌بخشد؛زیرا فقدان والدین،مانع از آن می‌شود که نیازهای اساسی‌ روانشناختی کودکان،بویژه نیاز به پذیرش،محبت،شایستگی،الگوپذیری و...ارضا شود.اما،این‌ بیان نه بدان معناست که ابتلا به تمامی آثار و عوارض ناشی از فقدان والدین اجتناب‌ناپذیر است؛ چون،تحقیقات مؤخرتر نشان داده است که والد زنده و یا والدین جایگزین،قادرند درد درونی‌ ناشی از فقدان والد یا والدین را با مراقبتهای روانشناختی بسنده-و نه فزون مراقبتی و یا طرد نهادین-التیام بخشند و از استیصال درونی کودکان و توقف فرایند رشد و تحول آنان جلوگیری‌ نمایند.

خلاصه ماشینی:

"فقدان و عدم شکل‌گیری احساس دلبستگی به والدین را در سالهای نخستین زندگی بر دست داده بودند،و والد دیگر آنان نتوانسته بود فقدان او را جبران نماید-با سی نوجوان‌ -که از کودکی با هر دو والدین زندگی کرده بودند-مورد مقایسه قرار داد. است که بین فقدان شکل‌گیری احساس دلبستگی در کودکی و ابتلا به افسردگی در فقدان فیزیکی یا درونی آنان)،در سنین بعدی قادر به ایجاد نشاط و لذت برای خود فقدان فرد مورد علاقه(پدر یا مادر)از نوعی احساس گناه نیز رنج ببرد؛در چنین حالتی، فقدان والدین از میان نرفتن ترس از جدایی است(پیک و دیگران،0002)منظور از خفیف-رنج می‌بردند؛درحالی‌که این نسبت در سایر افراد که والدین خود را از هترینگتون(0991)نشان داده است که فقدان پدر،بویژه در سالهای کودکی،بر رشد مختلف(برای مثال کولین،7991)نشان داده است که مشکلات تحصیلی و[شناختی‌] ناشی از فقدان پدر قابل جبران است. تحصیلی و شناختی بالا قادرند آثار شناختی ناشی از فقدان پدر را جبران نمایند. یکی دیگر از آثار فقدان پدر-بویژه در دوران کودکی-که ممکن است تا سالهای‌ از جمله روشهایی است که می‌تواند آثار ناشی از شکل‌گیری احساس دلبستگی را مداوا می‌گذارد؛چه پدر یکی از منابع اصلی پرورش فرایندهای شناختی فرزندان است. مادر و والد با کفایت جایگزین،از جمله روشهای جبران این کاستی است. و اتصالی،از جمله آثار فقدان پدر است. به‌طورکلی برخی از آثار فقدان پدر را می‌توان از میان برد و یا تقلیل داد؛اما برخی‌ برای این شهید شده است که آرزوی شهادت را داشته... گسلش‌ Deta Chment فرایندی است که در آن اعتماد اساسی بین کودک و منابع دلبستگی(پدر و مادر)"

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.