Skip to main content
فهرست مقالات

رفتار درمانی شناختی خشم

نویسنده:

کلیدواژه ها :

پرخاشگری ،خشم ،رفتاردرمانی شناختی

کلید واژه های ماشینی : خشم، درمانی، پرخاشگری، رفتار درمانی شناختی خشم، رفتاری، برانگیختگی، رویکرد، کنترل خشم، استرس، غریزه

این مقاله به توصیف پدیده‌"خشم‌"می‌پردازد و همچنین به توضییح دیدگاه برخی نظریه‌ های رواندرمانی در مورد خشم می‌پردازد.در ادامه رویکرد درمانی نواکر و مراحل درمان آن مورد بحث و بررسی قرار گرفته است.

خلاصه ماشینی:

"رویکرد درمانی نواکو این روش درمانی برای درمان مشکلات خشم و پرخاشگری به کار می‌رود و عبارت است از نوعی‌ مداخله رفتاری شناختی که از الگویی درمانی به نام‌"ایمن‌سازی در برابر استرس پیروی می‌کند. رویکرد ایمن‌سازی در برابر استرس‌"نوعی روش آموزش مهارتهای کنار آمدن است که هدف آن،فراهم آوردن منابع‌ شناختی و رفتاری برای مراجع است تا آنکه بتواند با موقعیتهای فشارآفرین مواجه شود و هم واکنشهای‌ خود را در براببر استرس،تنظیم کند. مشکلات مرتبط با خشم را به این دلیل می‌توان بر مبنای استرس تعیین کرد که خشم می‌تواند به‌ وسیله مواجه با تقاضاهای محیطی که هم محدود و هم حادند،و از لحاظ زمانی،هم دور و هم نزدیکند برانگیخته شود این امر از مفهومی از خشم گرفته می‌شود که آن را حالتی هیجانی تعریف می‌کند که‌ مشخصه آن،برانگیختگی فیزیولوژیک و شناختهای متعارض است. ابتدا درمانگر مهارتهای کنار آمدن را نمایش می‌دهد و بعد به مراجع فرصت می‌دهد تا آن مهارتها را در مرحله‌ به کار بستن،تمرین کند،روشهای کنترل خشم با هدف به وجود آوردن شایستی شخصی طراحی‌ شده‌اند،بنابراین لازم است کارایی مراجع از این جنبه مورد بررسی قرار گیرد. در این رویکرد اساسی کاهش پرخاشگری بر بازسازی شناختی و کنترل خشم استوار است، نواکو،(9991)به عنوان بنیان‌گذار کنترل خشم به شیوه شناختی-رفتاری برای کاهش پرخاشگری‌ به نقل از بندورا(3891،3791)می‌گوید:خشم موجب رفتار پرخاشگرانه به وسیله مکانیسمهای‌ بازداری کنترل می‌شود و در ایجاد آن فاکتورهای بیرونی و درونی موثرند."

  • دانلود HTML
  • دانلود PDF

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.