Skip to main content
فهرست مقالات

چکیده

علمی-پژوهشی (وزارت علوم)/ISC (1 صفحه - از 9 تا 9)

کلید واژه های ماشینی : وند ، انواع وندهای اشتقاقی فعلی ، کاربرد وند تصریفی و اشتقاقی ، نقش وندهای اشتقاقی فعلی ، وند گونه‌هایی از وندهای اصلی ، نمودار وندهای اشتقاقی اصلی ، فصل و بخش نتیجه‌گیری ، وند اشتقاقی فعلی ، چکیده ، ساخت‌های گروه فعلی همرا‌ه

پژوهش حاضر شامل دو فصل و بخش نتیجه‌گیری و پیوست‌هاست. در فصل اول،تعریف وند،ویژگی و کاربرد وند تصریفی و اشتقاقی،نقش وندهای‌ اشتقاقی فعلی در واژه‌سازی و ساخت‌های گروه فعلی همراه با وند اشتقاقی آمده است. در فصل دوم به انواع وندهای اشتقاقی فعلی از نظر ساخت آوائی و انواع وندهای‌ اشتقاقی فعلی از نظر معنی پرداخته است. در بخش نتیجه‌گیری چنین آمده است که،در بررسی 65 لهجه و گویش ایرانی،130 وند اشتقاقی فعلی به دست آمده است که این شمار یک وند پسوند و بقیه پیشوندند. همچنین از این وندهای اشتقاقی 34 وند اصلی و 96 وند گونه‌هایی از وندهای اصلی به‌ شمار آمده‌اند.در این بخش،وندهای به دست آمده از نظر معنی نیز بررسی و به 18 واحد معنایی تقسیم شده‌اند. در بخش پیوست‌ها،نمودار وندهای اشتقاقی اصلی و گونه‌های آنها و نیز فهرست‌ الفبایی آنها از نظر ساخت آوایی و معنایی آمده است.اصطلاحات مربوط به این پژوهش‌ و کتاب‌شناسی نیز در پایان این بخش قرار گرفته است.

خلاصه ماشینی:

"در بخش نتیجه‌گیری چنین آمده است که،در بررسی 56 لهجه و گویش ایرانی،031 وند اشتقاقی فعلی به دست آمده است که این شمار یک وند پسوند و بقیه پیشوندند. در این بخش،وندهای به دست آمده از نظر معنی نیز بررسی و به 81 واحد معنایی تقسیم شده‌اند. در بخش پیوست‌ها،نمودار وندهای اشتقاقی اصلی و گونه‌های آنها و نیز فهرست‌ الفبایی آنها از نظر ساخت آوایی و معنایی آمده است."


برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.