Skip to main content
فهرست مقالات

هویت ملی در شعارهای انقلاب اسلامی

نویسنده:

علمی-پژوهشی/ISC (28 صفحه - از 3 تا 30)

کلید واژه های ماشینی : هویت، انقلاب، هویت ملی، هویت ملی در شعارهای انقلاب، سیاسی، انقلاب اسلامی، شعارهای انقلاب اسلامی، دینی، فراسرزمینی، ایران

شعارها نوعی قالب زبانی و نمادین برای بیان خواسته های انقلابی اند و با توجه به تولید شدنشان در جریان تحولات انقلابی و جایگاه کارکردی آنها در انگیزش و پویایی بخشیدن به انقلاب، از منابع قابل اعتنا در تحقیقات تاریخی می باشند. این مقاله در صدد است با بهره گیری از روش تحلیل محتوی، چگونگی بازتاب هویت ملی در شعارهای انقلاب را مورد تبیین قرار دهد. انتخاب موضوع هویت ملی در انقلاب، برای این پژوهش، از این رو واجد اهمیت است که هویت ایرانیان، به هنگام انقلاب، در آستانه دگرگونی در عناصر تشکیل دهنده اش قرار گرفته است. در این مقاله، دو جبهه خودی و دیگری، هر یک با شاخص های سرزمینی و فراسرزمینی تحلیل شده است. فراوانی ها نشان می دهد که چالش اصلی در انقلاب اسلامی بین دو عنصر خودی و دیگری سرزمینی است. دیگری فراسرزمینی به تبع تقابل با خودی سرزمینی یا خودی فراسرزمینی مورد چالش قرار گرفته و به خودی فراسرزمینی نیز در پیوند با سیاست انقلابی توجه شده است. شعارها نشان می دهد که هویت انقلابی ایرانیان در چالش با نظام بین المللی نیست. در واقع، هر چند بیگانه ستیزی و غرب ستیزی جزء جدایی ناپذیر هویت انقلابی است؛ اما پیدایش این رویکرد هویتی بیشتر برای رفع مشکلات داخلی بوده است.

خلاصه ماشینی:

"هر شخص یا گروهی،به رغم حضور فیزیکی در سرزمین خاص،علایق و مشترکات فرهنگی،ذهنیت تاریخی مشترک،دین مشترک و رفتار و باورهای می‌توان سطح‌بندی هویت مبتنی بر خودی سرزمینی را به صورت زیر نمایش داد: (به تصویر صفحه مراجعه شود)از شعارها،نوع دیگری از خودی استنباط می‌شود که با خودی سرزمینی متفاوتاست. نمونه‌ای از شعارهای مربوط به شاخصه‌های سرزمینی هویت: -«ایران کشور ماست خمینی رهبر ماست» -«ایران ما دریای خون است رژیم ظالم شاه سرنگون است» -ایران وطن ماست خاکش کفن ماست» -«ارتش برادر ماست حامی ملت ماست» -«ارتش ایران حسینی شده رهبر ایران خمینی شده» -«جهاد کن مسلمان،این سرزمین خون را،آزاد کن مسلمان» یکی دیگر از شاخصه‌های خودی سرزمینی،«دین اسلام»است که با عناوین ومفاهیم متعدد در شعارها نمود یافته است. به دلیلتبلور فوق‌العاده آن در شعارها و ماهیت شیعی انقلاب اسلامی(اخوان منفرد،1381:224-232)،فراوانی آن،به عنوان شاخص مؤثر،به صورت جداگانه در جدول شماره 3نمایش داده می‌شود: &%03104MMFG031G% (به تصویر صفحه مراجعه شود)درصد بالا نیز با توجه به فرمول جدول شماره(2)به دست آمده است. به دلیلتبلور فوق‌العاده آن در شعارها و ماهیت شیعی انقلاب اسلامی(اخوان منفرد،1381:224-232)،فراوانی آن،به عنوان شاخص مؤثر،به صورت جداگانه در جدول شماره 3نمایش داده می‌شود: &%03104MMFG031G% (به تصویر صفحه مراجعه شود)تعداد مفاهیم مربوط به مظاهر شیعی در جدول فوق،نشان می‌دهد که انقلاباسلامی بخشی از هویت خود را از قیام عاشورا به عنوان نهضت ضد ظلم و ستم وامگرفته است."

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.