Skip to main content
فهرست مقالات

ارزش های جهاد و شهادت در شعارهای انقلاب اسلامی

نویسنده:

علمی-پژوهشی (وزارت علوم)/ISC (32 صفحه - از 59 تا 90)

کلید واژه های ماشینی : انقلاب ، انقلاب اسلامی ، قیام امام حسین ، جهاد و شهادت ، شعارهاى انقلاب اسلامى ، مضمون ، انقلاب اسلامى ، ارزش ، ارزش‌هاى ابزارى جهاد و شهادت ، شعارهای انقلاب اسلامی

یکی از منابع مهم شناخت ایدئولوژی و ارزش های انقلابات شعارهای آن ها است. انقلاب اسلامی نیز دارای شعارهای زیادی است که در آن ها ایدئولوژی انقلابی و ارزش ها و اهداف انقلاب مطرح و منعکس گردیده است. یکی از موضوعات مهمی که در شعارهای انقلاب اسلامی دیده می شود ارزش های مربوط به جهاد و شهادت است، که در قالب مفاهیم مختلفی مطرح شده است. هدف این مقاله برسی شعارهای انقلاب اسلامی و استخراج و تجزیه و تحلیل این گونه شعارهاست. تا روشن شود این ارزش ها و ارزش های مربوط به آن ها چه جایگاهی در شعارها و نهایتا در ایدئولوژی انقلاب اسلامی دارند. این پژوهش، که با روش تحلیل محتوا انجام شده است، نشان داد که در میان 4153 شعار انقلاب اسلامی 390 شعار حاوی مضمون های جهاد و شهادت وجود دارد، که خود حاوی حدود 850 مضمون مربوط به جهاد و شهادت و ارزش های مربوط به آن ها می باشند. تجزیه و تحلیل این مضمون ها نشان داد که حدود 21 درصد آن ها مربوط به ارزش های غایی، و حدود 23 درصد آن ها مربوط به ارزش های ابزاری جهاد و شهادت هستند. بقیه مضمون ها نیز در زمینه اعلام آمادگی برای جانبازی و شهادت در راه امام خمینی، خاستگاه اجتماعی شهیدان، اعلام آمادگی و دعوت به جهاد و شهادت، و ارتباط دادن انقلاب و شخصیت های آن و فداکاری و جانبازی انقلابیون به قیام امام حسین (ع) و سایر موضوعات می باشد. این بررسی حاکی از تاثیر زیاد ارزش های جهاد و شهادت در فرایند بسیج توده ای انقلاب اسلامی ایران است.

خلاصه ماشینی:

"بر اساس محتوای مضمون‌ها و با تعریف عملیاتی،زیر-مقوله‌های مهم زیر برای مقوله ارزش‌های ابزاری جهاد و شهادت به دست آمد:«تأیید و تأکید بر راه شهیدان و ادامه آن،جهاد و شهادت برای خدا و راه حق،جهاد و شهادت برای دین و اسلام،جهاد و شهادت برای قرآن،جهاد و شهادت برای آزادی و آزادگی،جهاد و شهادت برای انقلاب و حقانیت آن،جهاد و شهادت برای سرنگون کردن شاه و رژیم پهلوی،و برتری قدرت شهادت و خون بر هر نوع سلاح» (مثال‌هایی از شعارهایی که حاوی این مضامین هستند را بعدا خواهیم دید). چگونگی توزیع مضمون‌های شعارهای مربوط به جهاد و شهادت >CS< --> جدول فوق نشان می‌دهد که 183 مضمون،از حدود 850 مضمون موجود در این شعارها،یعنی 21/6 درصد مضمون‌ها،متعلق به ارزش‌های غایی زندگی است،که در آن‌ها هدف‌های اساسی زندگی فرد مسلمان و اهمیت جهاد و شهادت به عنوان یک هدف اصلی برای زندگی انسان،مطرح شده است. براساس یافته‌های این تحقیق می‌توان گفت با توجه به این که حدود 10 درصد شعارهای انقلاب اسلامی حاوی 850 مضمون مربوط به جهاد و شهادت بوده،توانسته است چارچوب فرهنگی قابل فهم و معناداری برای مردم مسلمان و شیعی ایران ارایه کند و آن‌ها را ترغیب به مشارکت و جانبازی در جنبش انقلابی نماید. چگونگی توزیع مضمون‌ها در موقوله‌ها وزیر-مقوله‌های مربوط نشان می‌دهد که مردم مسلمان ایران برای ایجاد یک نظام اسلامی و برقراری جامعه مبتنی بر ارزش‌های اسلامی،براساس باورهای اسلامی و شیعی و با همانندسازی انقلاب با قیام امام حسین(ع)،حاضر بوده‌اند با شوق و شور و با انتخاب خود پذیرای شهادت گردند،تا با رژیم حاکم را سرنگون کرده و جامعه‌ای اسلامی برپا کنند و یا به فیض شهادت نایل گشته و به زندگی سعادتمندانه ابدی در جوار حق مشترک شوند."

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.