Skip to main content
فهرست مقالات

دورکیم، خودکشی و مذهب

نویسنده:

مترجم:

علمی-پژوهشی (وزارت علوم)/ISC (30 صفحه - از 163 تا 192)

کلید واژه های ماشینی : مذهب، دورکیم، شبکه، خودکشى، اجتماع، اثر مذهب روى نرخ خودکشى، اجتماعى، پروتستان، نرخ خودکشى، شبکه‌اى

در این مقاله بحث هایی مربوط به رابطه مذهب و خود کشی مطرح شده و در آن یک سو از داده های تجربی و از سوی دیگر از ملاحظات نظری دور کیم درباره قدرت حمایتی مذهب بهره برده شده است. سخن این است که قضیه مطرح شده دورکیم باید با متن تاریخی و اجتماعی ربط داده شده و هر تحقیقی باید بتواند ساز و کار اجتماعی واقعی این کار را نشان دهد. ملاحظه روندهای تاریخی منجر به مشخصات مشروح تر مذاهب در تحلیل موارد جدید می شود و از آن مهم تر، به توضیح استقرایی پایه های نظری دورکیم می انجامد. تحلیل اثرات مذهب بر نرخ خودکشی در گروه های جمعیتی جامعه آمریکا در سال 1970 نشان می دهد که مذهب همچنان بر نرخ خودکشی تاثیر می گذارد. به این صورت که نرخ گرایش به خودکشی در میان مذاهب کاتولیک و پروتستان های انجیلی پایین و در میان مذاهب پروتستان های بنیادی بالا است. حضور پیروان یهودی اثر حمایتی کم، اما ناپایداری ایجاد می نماید. در این مقاله تلاش می شود تا این نتایج ابتدا با بررسی انواع گونه شناسی مذاهب و سپس با بررسی شواهدی دال بر این که آیا وابستگی مذهبی روی عمل پیوندهای شبکه ای اثر می گذارند، توضیح داده می شود. یافته های تحقیق ما را به سمت یک بازسازی مفهومی نظریه شبکه ای سوق می دهد تا بهتر بتوانیم نظریه دورکیم را درک کنیم.

خلاصه ماشینی:

"بحث‌های نظری و تجربی خودکشی هر دو روی ایده‌های خاص دورکیم متمرکز بودند اما بدون توجه به این که چگونه تغییرات تاریخی می‌توانند روی گزاره‌های کلی وی اثر بگذارند و چگونه این گزاره‌ها ممکن است با توجه به زمینۀ اجتماعی جدید تبدیل شوند. این جریانات اشاره بر این دارند که تفاوت‌های مهمی در میان گروه‌های پروتستان آمریکا ظهور کرده است و این که اختلاف کمتری بین برخی از فرقه‌های پروتستانی و مذهب کاتولیک یا دین یهودیت وجود دارد. داده‌ها،اندازه‌گیری‌ها و روش‌ها بررسی تجربی این تحقیق از یک فرآیند دو مرحله‌ای تشکیل شده است: اول،تحلیل داده‌های میدانی،تا ارتباط مستمر مذهب را با خودکشی آگاهانه در آمریکا ثابت کنند و ببینند که آیا تغییرات فرهنگی اجتماعی اثرات متفاوتی بر فرقه‌های مختلف پروتستان ایجاد می‌کند؛ (1). در مرحلۀ تحلیل داده‌ها،آنچه که مورد ملاحظه قرار گرفته این است که آیا وضعیت جغرافیایی و اقتصادی اجتماعی برخی از گروه‌های مذهبی تأثیر مذهب را بر خودکشی محو کرده یا برعکس بزرگ می‌کنند. تحلیل رگرسیون متغیرهای مذهبی و کنترل روی نرخ خودکشی برای شهرستان کشور آمریکا در سال 1970(404- (N >CS< --> یکی شامل متغیرهای مذهب به تنهایی و دیگری به همراه کنترل‌های مختلف اجتماعی،در جدول مذکور،ضرایب استاندارد نشده رگرسیون (b) و اشتباه استاندارد آن‌ها (SE) (با یادآوری این که این ضرایب پارامترهای جمعیت را نشان می‌دهند(چون تمام شماری شده است)نه برآورد آن‌ها را)آمده است. و همچنین این نتایج نشان می‌دهند که اثرات مذهب بر نرخ خودکشی پیچیده‌تر از نظریۀ دورکیم یا تحقیق تجربی که براساس ایده‌های مورد اشارۀ دورکیم حاصل شده است می‌باشد."

  • دانلود HTML
  • دانلود PDF

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.