Skip to main content
فهرست مقالات

آشنایی با روش ها و فنون بسته بندی مناسب کالاها (قسمت اول)

نویسنده:

مترجم:

علمی-ترویجی/ISC (14 صفحه - از 97 تا 110)

کلید واژه های ماشینی : محصول ، حمل‌ونقل ، فروش ، بازار ، تخلیه و بارگیری ، انبار ، جعبه‌های مقوایی ، کانتینر ، روش ، روش

ملاحظات مذکور نشاندهنده نیاز مبرم به طرح دقیق و آگاهانه بسته‌بندی‌ برای حمل‌ونقل صادراتی و خرده‌فروشی یک محصول است.تحقیق موردنظر، بسط و توسعه،کنترل کیفیت و مطالعه درمورد بازاری که با طرح و تولید یک‌ محصول ارتباط دارد،باید نسبت به طرح و تولید بسته‌بندی نیز خود معرف‌ محصول در بازار وارداتی و تحویل‌دهنده آن به مصرف‌کننده است،جلوه‌گر شود. بسته انتخاب‌شده،در زمانی‌که(محصول)آماده برای صادرات است، خاصه وقتی که این بسته یک جعبه مقوایی مصرف‌شده و ناسالم باشد، مساله‌ساز،و به‌منزله دور ریختن سرمایه و مغشوش کردن تصور مردم از کالا خواهد بود. نسبت به نوع طرح یک محصول و طرح بسته‌بندی آن باید به‌طور هم‌زمان‌ (متعادل)توجه شود.

خلاصه ماشینی:

"1-تاسیسات بسته‌بندی خودکار،وسایل دقیقتری را در ابعاد وسیع و دائمی نسبت به مواد مورد بسته‌بندی،تعبیه می‌کند؛ 2-درصورتی‌که قرار است بسته‌بندی به شکل دستی انجام گیرد،باید نوع بسته‌بندی و مواد طوری انتخاب شوند که این عمل به‌موقع و با سرعت مورد نظر امکان‌پذیر باشد؛و 3-درصورتی‌که قرار است برای بسته‌بندی،از ماشین استفاده شود،باید ظرفیت کافی و مکان مناسب برای آن باید وجود داشته باشد. (تخلیه و بارگیری بادقت) (به تصویر صفحه مراجعه شود) 2-1-1-انبار کردن در کارخانه کالاها در کارخانه ساخته شده و بسته‌ها در جعبه‌ها بسته‌بندی و برای حمل ونقل مهیا می‌شوند. این امر خیلی‌مهم است که بسته‌بندی محکم انجام شود،چراکه حتی اگر آن‌ها دراثر رطوبت فرو نشینند آن اندازه فشرده نخواهند شد که کالا امکان حرکت درطول حمل‌ونقل را داشته باشد. به‌هنگام حمل‌ونقل از کشورهای گرم یا حاره‌ای به مناطق معتدل،درجه حرارت ممکن است به‌طورقابل‌ملاحظه‌ای درطول مدت کوتاهی تغییر کند؛ این امر موجب ایجاد رطوبت و نم فشرده در داخل بسته‌ها،در داخل بار کانتینرها یا انبار کشتی خواهد شد و می‌تواند شرایط مساعدی برای رشد کپک یا زنگ‌زدگی و کپرک و خوردگی در فلزات،ایجاد کند. به‌عنوان یک دستور عمومی،برای یک متر مکعب از هوای داخل جعبه تقریبا 500 گرم از مواد جذب‌کننده موردنیاز است؛جعبه بسته‌بندی نیز باید کاملا بدون منفذ باشد؛ 8-همچنین کاغذها و ورقه‌ها و کیسه‌های پلاستیکی مخصوصی وجود دارند که VCI (فرار-تحلیل ای خوردگی-بازدارنده‌ها)نامیده می‌شوند و در اصل جهت محافظت و نگهداری از لوازم ماشین که به‌سادگی خورده و تحلیل می‌روند،تولید شده است؛آن‌ها را می‌توان جهت محافظت از محصولات در مقابل رطوبت و نم به‌کار برد."

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.