Skip to main content
فهرست مقالات

بازار شناسی: بررسی فرصت های تجاری و پتانسیل مبادلاتی دوجانبه بین ایران و کشورهای تایلند و فیلیپین

نویسنده:

علمی-ترویجی/ISC (10 صفحه - از 105 تا 114)

کلید واژه های ماشینی : تایلند، فیلیپین، واردات، تجاری، صادرات و واردات، ایران، صادراتی ایران، میان گروه‌های کالایی صادراتی ایران، صنایع، ارزش کل پتانسیل صادراتی تایلند

در این متن ساختار اقتصادی-بازرگانی دو کشور تایلند و فیلیپین‌ مورد بررسی قرار گرفته،و رابطه تجاری ایران با این دو کشور واقع در شرق آسیا بررسی شده است.

خلاصه ماشینی:

"(به تصویر صفحه مراجعه شود) روابط تجاری ایران و تایلند جداول(9)و(10)به ترتیب اقلام صادراتی ایران به تایلند،و واردات از این کشور را در سطح کدهای 6 رقمی HS نشان می‌دهند. درجه اکمال بین ایران و تایلند در سطح کد دو رقمی HS (به تصویر صفحه مراجعه شود) فرصت‌های تجاری و امکان توسعه روابط تجاری بین ایران و تایلند همانگونه که در بخش روابط تجاری بین دو کشور ایران و تایلند ملاحظه شد،روابط بین دو کشور در سطح پایینی قرار دارد و بررسی‌های انجام شده و محاسبه پتانسیل‌های صادراتی و وارداتی،نشان‌دهنده آن است که می‌توان حجم تجارت فیما بین را به نحو قابل ملاحظه‌ای بهبود بخشید. (به تصویر صفحه مراجعه شود) روابط تجاری ایران و فیلیپین جداول(9)و(10)به ترتیب اقلام صادراتی ایران به کشور فیلیپین و واردات از این کشور را در سطح کدهای شش رقمی نظام هماهنگنشان می‌دهد. (به تصویر صفحه مراجعه شود) فرصت‌های تجاری و امکان توسعه روابط تجاری ایران و فیلیپین نتایج بررسی‌های مقدماتی نشان می‌دهد بالغ بر 955 قلم کالای صادراتی ایران براساس کد شش رقمی نظام هماهنگ(دارای ارزشی بالاتر از 50 هزار دلار)بوده است که فیلیپین نیز واردکننده این اقلام از دنیاست. طبقه‌بندی مذکور نشان می‌دهد که در میان گروه‌های کالایی صادراتی ایران که فیلیپین نیز واردکننده آن است،بالاترین پتانسیل به گروه محصولات معدنی تعلق دارد و بعد از آن گروه‌های محصولات صنایع شیمیایی یا صنایع وابسته به آن و فلزات معمولی قرار دارند که می‌توان این گروه‌ها را در مذاکرات تجاری دوجانبه مورد نظر قرار داد."

  • دانلود HTML
  • دانلود PDF

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.