Skip to main content
فهرست مقالات

اقتصاد و مدیریت بازرگانی: نگاهی به وضع رقابتی ایران در بازارهای جهانی پسته

نویسنده:

علمی-ترویجی/ISC (28 صفحه - از 51 تا 78)

کلید واژه های ماشینی : پسته ، صادرات ، پسته ایران ، وارداتی ، بازار ، بازارهای جهانی پسته ، ارزش صادرات پسته ایران ، درصد ارزش صادرات پسته ایران ، پسته ایران در بازارهای جهانی ، بازارهای وارداتی پسته جهان

این مطلب با استفاده از داده های موجود ، جایگاه پسته ایران در بازارهای جهانی را بررسی می کند و موقعیت کشورهای رقیب را نیز از جنبه های مختلف از جمله طرف حساب های تجاری و سهم در بازار به نمایش می گذارد .

خلاصه ماشینی:

"البته،این کشور هنوز آمار تولیدی در این زمینه ارائه نداده ولی از سال 2000 صادرات بیشتری را به کشورهای همجوار منطقه داشته است که احتمال خبر فوق را تقویت می‌کند ضمن اینکه می‌تواند صادرات مجدد این محصول نیز باشد. از برنامه‌های توسعه کشت چنین اطلاعاتی در دست نیست ولی با سکون نسبی تولید،از شدت رقابت این کشور در تولید کاسته شده است؛ البته چین فعالیت‌های تجاری را به ویژه با صدور مجدد پسته‌های وارداتی در منطقه خود تشدید کرده است. کشور سوریه نیز جزء صادرکنندگان پسته است که آمار صدور آن در دسترس نیست،امارات متحده عربی،هنک کنگ و تایوان از دیگر کشورهایی هستند که در زمینه صدور مجدد پسته بسیار فعال هستند ولی در این زمینه آ مار مشخصی درباره آن‌ها ارائه نشده است و تنها از طریق آمار واردات دیگر کشورها از آن‌ها می‌توان به این امر پی برد. ارقام این جدول براساس مهمترین بازارهای صادراتی در سال 1381، از نظر ارزش،تنظیم شده است؛درنتیجه دربردارنده برخی بازارهای مهم سال 1376 نیست،از جمله صادرات به آفریقای جنوبی که در این سال بیش از 2417 تن،به ارزش 7/8 میلیون دلار،بود؛ارقام مربوط به سال 1380 برابر 11/5 تن و 39 هزار و آمار سال 1381 برابر 40 تن و 146 هزار دلار بوده است. پی‌نوشت‌ها: (1)-ماندانا فاضل«جایگاه پسته ایران/کرمان در بازارهای جهانی» مجموعه مقالات سیمنار شناخت استعدادهای بازرگانی-اقتصادی استان کرمان 25 و 26 فروردین 1375،مؤسسه مطالعات و پژوهش‌های بازرگانی:تهران 1375،ص 4 (2)-سایت کمیسیون پسته کالیفرنیا،بخش خدمات آماری کشاورزی کالیفرنیا (3)-رجوع شود به اسنادی که آمریکا برای وضع این عوارض به سازمان تجارت جهانی ارائه کرده است،همچون سند G/ADP/N 4 USA (به تصویر صفحه مراجعه شود) Ẓ WTO:G/SCM/N/47 USA o?"

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.