Skip to main content
فهرست مقالات

اقتصاد و بازرگانی ایران: جایگاه اقتصاد ایران در جهان: توسعه صادرات و رشد

نویسنده:

علمی-ترویجی/ISC (17 صفحه - از 3 تا 19)

کلید واژه های ماشینی : صادرات، اقتصاد، صادرات کالاهای صنعتی با فناوری، صادرات مواد پتروشیمی، توسعه صادرات و رشد، اقتصاد ایران، توسعه صادرات غیر نفتی، ایران، نفت، رشد

تاکید این مقاله بر نقش تجارت در فرایند توسعه اقتصادی ایران است . این مقاله ، به طور ویژه ، نقش کلیدی صادرات کالاهای صنعتی با فناوری متوسط تا بالا را ، در مقایسه با صادرات مواد خام ، در رشد اقتصادی پایدار برجسته می کند . صادرات مواد پتروشیمی ، نمونه ای مهم است که از طریق افزایش دیگر شکل های صادرات کالاهای صنعتی به خصوص آن هایی که دارای ظرفیت های بالا برای اشتغالزایی هستند ، باید دنبال شود . ایران با برخورداری از منابع طبیعی فراوان ، نیروی کار با استعداد و تحصیل کرده و بازارهای رو به رشد ، فرصت های سرمایه گذاری مهمی را در منطقه خاورمیانه در اختیار دارد .

خلاصه ماشینی:

"برای برخورداری از ثمرات پیشرفت فناوری،ضرورت بسیار دارد که ایران به یک مشارکت‌کننده فعال در عرصه صادرات کالاهای صنعتی با فناوری متوسط و بالا در بازارهای جهانی تبدیل شود. سرانجام اینکه سیاست‌های دولت ایران،به ویژه در طول نخستین دهه پس از انقلاب،که همانا تاکید بسیار فراوان بر خودکفایی و عدم تاکید کافی بر توسعه صادرات غیر نفتی بوده،عاملی موثر در پایین ماندن نسبت رشد تجارت به رشد تولید در ایران است. دیگر اصلاحات اقتصادی دیگر تحولات مهمی که هدف از آن‌ها افزایش مشارکت ایران در اقتصاد جهانی است عبارت‌اند از:آزادسازی واردات،کاهش یارانه‌های آشکار و پنهان مواد غذایی و انرژی(برای نخستین بار،سیر صعودی مصرف نفت متوقف شده است،اما یارانه‌های پنهان نفت و گاز هنوز در سطوح بالایی هستند)؛یکسان‌سازی نرخ ارز،تلاش برای خصوصی‌سازی و نوسازی بخش صنعت،و ایجاد صندوق ذخیره ارزی در سال 2000(در دوره‌های 01-2000 و 02-2001،به ترتیب 5/9 و 7/44 میلیارد دلار در این صندوق ذخیره شد)."

  • دانلود HTML
  • دانلود PDF

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.