Skip to main content
فهرست مقالات

ارزیابی عملکرد طرح جامع سیمان در ساماندهی صنعت سیمان

نویسنده:

علمی-ترویجی/ISC (10 صفحه - از 66 تا 75)

کلید واژه های ماشینی : سیمان، طرح جامع سیمان، صنعت سیمان، ساماندهی صنعت سیمان، اجرای طرح جامع سیمان، اطلاعات، بازار سیمان، وضعیت نظام قیمت‌گذاری سیمان موثر، سیمان در ساماندهی صنعت، بهبود وضعیت نظام قیمت‌گذاری سیمان

در این مقاله،طرح جامع سیمان که دولت آن را طی سال‌های‌ 83-1381 برای کنترل نوسانات بازار سیمان طراحی و اجرا کرد مورد ارزیابی قرار می‌گیرد.در این زمینه،فرضیاتی طرح شده و با استفاده از اطلاعات استخراجی از پرسش‌نامه،آزمون شده است. نتایج حاکی است،طرح مزبور در ساماندهی تولید و قیمت‌گذاری‌ با توفیق مواجه بوده،ولی در ساماندهی نظام توزیع توفیقی‌ نخواهد داشت.

خلاصه ماشینی:

"آزمون فرضیه سوم اجرای طرح جامع سیمان در بهبود وضعیت نظام قیمت‌گذاری سیمان موثر نمی‌باشد:؟؟؟ اجرای طرح جامع سیمان در بهبود وضعیت نظام قیمت‌گذاری سیمان موثر می‌باشد:؟؟؟ در اینجا نیز برای آزمون این فرضیه سوالاتی به شرح زیر طراحی شد: -به نظر شما اجرای طرح جامع سیمان به صورت فعلی تا چه حد در واقعی شدن نظام قیمت‌گذاری سیمان موثر است؟ -تا چه حد اعتقاد به لزوم دخالت دولت در قیمت‌گذاری سیمان دارید؟ -اثربخشی و کارایی احتمالی سیاست‌های کنترل قیمت دولتی را به چه میزان در دفاع از حقوق مصرف‌کننده موثر می‌دانید؟ -اقدامات صورت گرفته پیرامون ماده(9)طرح جامع سیمان در خصوص حمل و نقل سیمان برای جلوگیری از ایجاد تبانی و انحصار از جمله تعیین کرایه انتقال محموله‌های سیمانی از مبادی تولید به محل‌های مصرف را چگونه ارزیابی می‌کنید؟ -نقش و راه‌اندازی بازار بورس کالایی را در جهت قیمت‌یابی صحیح سیمان تا چه اندازه مناسب می‌دانید؟ -برخی صاحبنظران معتقدند که دخالت دولت در امر قیمت‌گذاری،به کمبود سیمان،توقف پروژه‌های ساختمانی و در نهایت افزایش قیمت ساختمان می‌انجامد تا چه اندازه با این نظر موافقید؟ -عملکرد جلسات کمیته ماده(1)مندرج در طرح جامع سیمان را تا چه میزان در تعیین قیمت تعادلی و تنظیم بازار سیمان موثر می‌دانید؟ -تا چه حد پایین بودن نسبت قیمت سیمان به قیمت فولاد را موجب مصرف بی‌رویه سیمان و کمبود عرضه آن می‌دانید؟ -عدم تحقق 1/5 میلیون تن واردات سیمان به کشور در سال 1383 را تا چه اندازه مربوط به بالا بودن قیمت‌های جهانی نسبت به قیمت‌های داخلی سیمان می‌دانید؟ -عدم تحقق 1/5 میلیون تن واردات سیمان به کشور در سال 1383 و در نتیجه نابسامانی توزیع این محصول را تا چه اندازه مربوط به عدم تعهد کارخانه‌داران به واردات سیمان می‌دانید؟ -صادرات سیمان به عراق و افغانستان را تا چه حد در ایجاد بحران در بازار سیمان موثر می‌دانید؟ -براساس ماده 13 طرح جامع سیمان،وزارت بازرگانی تا چه میزان پیگیری‌های لازم را برای حذف سیمان از کالاهای بخش دوم گروه اول سبد حمایتی معمول داشته است؟ -به نظر شما روش ماده 2 طرح جامع سیمان مبنی بر در نظر گرفتن نرخ پایه سیمان در سال 82 براساس نرخ مصوب سال 81 به اضافه 15 درصد رشد،تا چه حد در متعادل کردن قیمت موثر است؟ -به نظر شما افزایش کنونی قیمت سیمان تا چه حد مربوط به انجام تعمیرات اساسی کارخانه‌ها می‌باشد؟(مندرج در ماده(7)طرح جامع سیمان) -به طور کلی اجرای صحیح طرح جامع سیمان را تا چه اندازه در واقعی شدن نظام قیمت‌گذاری موثر می‌دانید؟ آماره t محاسبه شده برابر 5/86-است با درجه آزادی 41 و عدد معنی‌داری که توسط نرم‌افزار SPSS محاسبه شده برابر صفر است."

  • دانلود HTML
  • دانلود PDF

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.