Skip to main content
فهرست مقالات

ضرورت تقویت نظارت بر بازارهای بیمه ای در کشورهای در حال توسعه

نویسنده:

ISC (6 صفحه - از 7 تا 12)

کلیدواژه ها :

نظارت ،آزادسازی ،بازار آزاد ،بازارهای بیمه‌ای کشورهای در حال توسعه ،مقررات‌زدایی ،بازار انحصاری

کلید واژه های ماشینی : بیمه ، کشورهای در حال توسعه ، آزادسازی ، بازار بیمه ، بازار ، مقررات‌زدایی ، صنعت بیمه ، عملکرد آزاد بازار بیمه ، بازار بیمه و کاستی‌های بازار ، نظارت

آزادسازی و مقررات‌زدایی در بازارهای بیمه‌ای در پایان قرن بیستم، یکی از برنامه‌های اجتناب‌ناپذیر کشورهای در حال توسعه قلمداد شده است.با توجه به امتیازات شرایط رقابتی و عملکرد آزاد بازار بیمه و کاستی‌های بازار انحصاری و محدود بیمه، تلاش دولتمردان در کشورهای در حال توسعه بر یافتن راه‌های مطلوب پی‌گیری روند آزادسازی و مقررات‌زدایی در صنعت بیمه کشورشان متمرکز شده است؛به‌ویژه این‌که مسؤولان در برخی از کشورهای در حال توسعه از عملکرد آزادسازی و مقررات‌زدایی و پیامدهای آن در کشورشان ناخشنودند.نکته مهم این است که مقررات‌زدایی و آزادسازی باید فراگردی بطئی و گام‌به‌گام باشد.روند اقدامات و تحقق مطلوب آن به شرایط اقتصادی، اجتماعی و سیاسی هر جامعه‌ای بستگی دارد.تقویت جایگاه مقام نظارت‌کننده بیمه در روند آزادسازی و مقررات‌زدایی اصل مهمی است.نظارت قوی بر بازار بیمه، سلامت روند توسعه صنعت بیمه در کشورهای در حال توسعه را تضمین می‌کند.

خلاصه ماشینی:

"در حال حاضر این بحث برای چالش باقی‌مانده است که آیا صنعت بیمه‌ای که دستخوش آزادسازی‌شده به خوبی، به درستی، با سلامت و دقیق کار می‌کند و یا مشکلاتی گریبان‌گیر آن است؟ تحقق آزادسازی در کشورهای در حال توسعه ابتدا شتاب بسیاری داشت. مسائل کشورهای در حال توسعه مشکلات کشورهای در حال توسعه را که از اتخاذ سیاست‌های آزادسازی و شرایط حاکم منتج از این سیاست‌ها بر بازار بیمه ایجاد شده است می‌توان به شرح زیر خلاصه کرد: 1. گرچه زدودن مقررات در بازار بیمه پس از اتخاذ سیاست‌های آزادسازی و حتی همزمان با آزادسازی مطلوب است، علاقه‌مندی برخی از کشورهای در حال توسعه به مقررات‌زدایی از این حد فراتر رفته و به عزم جزم و راسخی تبدیل شده است. انتقال ریسک:ورود شرکت‌های خارجی و نمایندگان آن‌ها به بازار بیمه کشورهای در حال توسعه در شرایط رقابتی-که دستخوش سیاست‌های آزادسازی و مقررات‌زدایی شده است-موجب بالا رفتن ظرفیت بازار و تجمع سرمایه خواهد شد."

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.