Skip to main content
فهرست مقالات

ابن جابر اندلسی و شرح قصیده قرآنیه او

نویسنده:

ISC (22 صفحه - از 7 تا 28)

کلیدواژه ها :

قرآن ،ابن جابر ،قصیده قرآنیه ،سوره

کلید واژه های ماشینی : قصیده، قرآن، ابن جابر، پیامبر، ترجمه، ابن جابر اندلسی، شرح قصیده قرآنیه، خدا، نام سوره‌های قرآن، حدیث

محمد بن احمد هواری معروف به ابن جابر،ادیب نابینای اندلسی در مدح پیامبر اسلام(ص) دارد که نام سوره‌های قرآن،گاه به تصریح و گاه به تلویح،درآن گنجانده شده و به نام بدیعةالعمیان‌ مشهور است.در گفتار پیش رو ضمن اشاره به زندگی ابن جابر،به ترجمه و شرح این قصیده ارزشمند پرداخته،نکات قرآنی،و یا تاریخی نیازمند توضیح را روشن کرده‌ام.

خلاصه ماشینی:

"در گفتار پیش رو ضمن اشاره به زندگی ابن جابر،به ترجمه و شرح این قصیده ارزشمند آثار ابن جابر نیز که جز چند مورد،همچنان مخطوط مانده،غالبا در شعر و نحو و لغت است و مدح پیامبر(ص)بر شعرش غلبه دارد(رک:بغدادی،2/170؛سرکیس،1/60 و 61). اما به حق باید گفت که ابن جابر پیشتاز و جلودار این سبک است و دیگران به گفته مقری به‌ شرح:اگرچه در برخی روایات اشاراتی به این نکته شده است که پیامبران عموما در سختی‌ها باشد نیامده است و شاید ابن جابر در طرح این موضوع،همان امر کلی و عام را در نظر داشته‌ شرح:اشاره به ماجرای هجرت پیامبر(ص)است که به همراه ابو بکر برای در امان ماندن از علی(ع)فرموده است:"خداوند در قرآن هفت نام برای پیامبرش نهاد:محمد،احمد،طه یس، مزمل،مدثر و عبد الله‌"(شیخ طوسی،8/441)و باز هم از آن حضرت(ع)در تفسیر"سلام علی آل یاسین‌"(الصافات،130)نقل شده که فرمود:"یس محمد(ص)است و ما آل یاسین هستیم‌" که ابن عباس نقل کرده چنین است که‌"مشرکان نزد رسول خدا(ص)آمدند و گفتند:اگر راست‌ این بیت به رویدادی اشاره دارد که از معجزات پیامبر گرامی اسلام(ص)است. این معنای اخیر از انس نقل شده که گفت:روزی رسول خدا(ص)در میان ما بود. حوض رسول خدا(ص)پیش از این نیز سخن گفته شد(رک:شرح بیت 38). شرح:آنچه که شاعر دربارهء بی‌گناهی یکی از همسران پیامبر(ص)گفته است به حدیث معروف‌ توانایی ابن جابر هنگامی نمایان می‌شود که بدانیم او در این قصیده، نام هشتاد و هفت سوره را به تقریب عینا آورده و نام هشت سوره را با آوردن مشتقات آنها ذکر هفده سوره نیز با آوردن بخش‌هایی از آیات نخست آنها نام برده است و البته دو"

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.