Skip to main content
فهرست مقالات

نقش حجاب بر کاهش میزان انحرافات اجتماعی- روانی زنان از منظر اسلام

نویسنده:

چکیده:

حجاب از مهم‌ترین مسائل مورد توجه ادیان توحیدی به ‌ویژه دین مبین اسلام است و نقش بسیاری در کاهش میزان انحرافات اجتماعی-روانی دارد. مسالة بدحجابی به عنوان آسیبی اجتماعی در سطح جامعه مطرح است و اصلاح و ترمیم آن، نیازمند مهندسی فرهنگی و اتخاذ سیاست‌های فرهنگی و اجتماعی است. این مقاله به بررسی نقش حجاب بر کاهش انحرافات اجتماعی- روانی زنان اختصاص یافته است. برای پاسخ‌گویی به پرسش اصلی پژوهش، با روش تحقیق کتابخانه‌ای، منابع مکتوب مربوط به موضوع حجاب مورد بررسی قرار گرفته است. نتایج پژوهش نشان داد که از منظر اسلام، پوشش مناسب، آثار و پیامدهای مثبت بسیاری برای فرد و جامعه به همراه دارد. داشتن حجاب هم بر سلامت اخلاقی جامعه و هم بر پاکی و طهارت و ارتقای شخصیت زن تاثیرگذار است. حجاب، نه تنها مانع آزادی زن نیست‌، بلکه به او نقش دفاعی در برابر آسیب‌های فردی و اجتماعی می‌بخشد. همچنین گسترش بی‌حجابی و بی‌عفتی در جامعه موجب از هم‌پاشیدگی خانواده‌ها، رواج بی‌بند و باری، تنزل جایگاه زنان و به وجود آمدن بیماری‌های روحی و روانی در جامعه می‌شود. نتیجه آن‌که اگر خانواد‌ه‌ها بر حفظ حجاب اهتمام ورزند و به آن توجه کنند، میزان انحرافات اجتماعی- روانی کاهش خواهد یافت.

Hijab is among the most important issues in monotheistic religions, particularly, Islam and it has a significant role in the reduction of the rate of psycho-social deviations. The issue of bad-Hijab is considered as a social harm in the society and its modification needs to have a cultural engineering and cultural-social policies. This article aims to examine the role of Hijab in the reduction of the rate of psycho-social deviations among women. To respond to the main research question, the written sources related to Hijab were reviewed by a library research method. According to the results, from the perspective of Islam, a proper Hijab has several positive effects on the individuals and society. Hijab affects the moral health of society, women’s purity and the improvement of their personality. Not only does it not hinder a woman’s freedom, but also it gives her a defensive role against personal and social harms. In addition, the spread of non-chastity in the society causes the disintegration of families, the prevalence of promiscuity, the reduction of women’s position, and the appearance of psychological diseases in the society. As a result, if families pay attention to Hijab and observe it, the rate of psycho-social deviations will be reduced.

خلاصه ماشینی:

com مقدمه مسأله حجاب علاوه بر این‌که از مهم‌ترین احکام‌الهی آیین مقدس اسلام است، از موضوعات ضروری و کلیدی جامعه نیز به شمار می‌آید و با بسیاری از مسائل پیوند خورده و دارای ابعاد مختلف سیاسی، اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی است. خداوند به زنان دستور می‌دهد که در پوشش، رفتار و گفتار خود با نامحرمان، حدودی را رعایت کنند که البته این حکم‌الهی در ادیان مختلف مطرح شده است و در طول تاریخ مورد پذیرش همگان قرار نگرفته است و برخی نیز به مخالفت با آن پرداخته‌اند. سیراب کردن این عطش برای زنان و مردان در خارج از کانون خانواده سبب رواج خیانت و سست شدن بنیان اعتماد در خانواده می‌شود؛ بنابراین رعایت حجاب و عفاف می‌تواند مقدمه ابتلا به این گناهان را تا حد چشمگیری کاهش دهد و از بروز فساد در میان خانواده‌ها و جامعه جلوگیری‌کند. هتک‌حریم حجاب و پوشش عفیفانه، ضعف غیرت در مردان و عفت در دختران و عدم احساس مسئولیت پدران، مادران و شوهران نسبت به این امور، موجب سوق افراد جامعه به سمت هوس‌های نفسانی می‌شود؛ در نتیجه حق‌محوری جای خود را به هوس‌بازی و خودخواهی خواهد داد و همین امر، عامل بروز اختلافات خانوادگی و در نهایت طلاق خواهد بود. نتیجه این‌که تن دادن به حکم عقل و وحی درباره لزوم و ضرورت پوشش کامل اسلامی و رعایت عفاف و شئون انسانی برای حفظ آرامش و بهداشت روانی و عصبی دارای اهمیت و برکات فراوانی است و بی‌اعتنایی به آنها منجر به آسیب‌های روحی و روانی و عصبی افراد جامعه می‌شود و گریبان زنان‌خودنما و بدحجاب و همسران و فرزندان امروز و فردای آنها را نیز خواهد گرفت (خراسانی، 1349ق، ص218).

کلیدواژه ها:

اسلام ، حجاب ، زنان ، انحرافات اجتماعی ، انحرافات روانی

psychological deviations ، Islam ، women ، social deviations ، hijab


برای مشاهده محتوای مقاله لازم است ورود پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.

تحتاج دخول لعرض محتوى المقالة. إذا لم تكن عضوًا ، فتابع من الجزء الاشتراک.
إن كنت لا تقدر علی شراء الاشتراك عبرPayPal أو بطاقة VISA، الرجاء ارسال رقم هاتفك المحمول إلی مدير الموقع عبر credit@noormags.ir.

You need Sign in to view the content of the article. If you are not a member, proceed from part Membership.
If you fail to purchase subscription via PayPal or VISA Card, please send your mobile number to the Website Administrator via credit@noormags.ir.