Skip to main content
فهرست مقالات

چرا قدرتهای بزرگ در جنگهای کوچک بد عمل می کنند؟

نویسنده:

مترجم:

ISC (20 صفحه - از 95 تا 114)

کلید واژه های ماشینی : جنگ ، جنگهای کوچک ، ارتش ، آمریکا ، آمریکا ، قدرتهای بزرگ ، استراتژی ، ارتش آمریکا ، جنگ نامتقارن ، ویتنام

این مقاله به بررسی عملکرد ناموفق قدرتهای بزرگ صنعتی و نظامی دنیا در جنگهای کوچک می‌پردازد. منظور نویسنده مقاله از جنگهای کوچک، جنگهایی با ماهیت محدود است که عموما برای مقابله با شورش و قیامهای شهری و چریکی و نیز برای بیرون راندن دشمن اشغالگر از منطقه خاصی صورت می‌گیرد. نویسندة مقاله بر این عقیده است که پیروزی و موفقیت در جنگهای کوچک از طریق تکنیکها و روشهای موفقیت‌آمیز به کار رفته در جنگهای تمام عیار حاصل نمی‌شود. به عبارت دیگر؛ جنگهای کوچک دارای ماهیتی نامتقارن هستند که با ماهیت متقارن دیگر جنگها کاملا متفاوت است. این ماهیت عدم تقارن را می‌توان در استراتژی به کار رفته در جنگ، تکنولوژی مورد استفاده در نبردها و نیز ارادة طرفهای درگیر در جنگ مشاهده کرد. این بدان معناست که گروههای شورشی و بومی، جنگهای کوچک را جنگی کامل قلمداد کرده و از ارادة بسیار قوی برای نابودی دشمن خود برخوردارند، اما در عین حال از لحاظ تکنولوژی نظامی در سطح بسیار پایین‌تری از دشمن خود قرار دارند.

خلاصه ماشینی:

"از یک سو، قدرت بزرگ، بنابر ماهیت خود، منابع و فناوری بسیار برتری را به چنین صحنه منازعه‌ای وارد می‌کند و از سوی دیگر، دشمن به ظاهر ضعیف‌تر، ارادة قوی‌تری را از خود نشان می‌دهد که این را می‌توان از آمادگی ______________________________ 1ـ موفق بودن یا مؤثر بودن در جنگهای ضدشورش و یا منازعات کم‌شدت، نسبی است. نمونه‌های اشاره شده در یک سطح نیستند و روشن ساختن این مسأله اهمیت دارد که انقلاب آمریکا، جنگ شبه‌جزیره کره و جنگ ویتنام نمونه‌های ناکامی قدرتهای بزرگ از پیروزی در برابر استراتژیهایی می‌باشند که ترکیبی از شیوه‌های متقارن و نامتقارن بوده است. اگر هر نوع روش و راهکار غیرمستقیم و یا نامتقارن در زیر چتر چنین تعریفی قرار گیرد، چه راهکارها و روشهای دیگری باقی می‌ماند؟ این مقاله به بررسی دامنه جنگ نامتقارن می‌پردازد تا تحلیلی از منازعاتی ارائه دهد که در آنها قدرتهای نظامی خارجی برتر یک کشور یا نیروهای چندملیتی به مقابله با کشورهای ضعیف‌تر و گروههای بومی در خاک آن کشورها می‌پردازند. این مسأله باعث بروز دو مشکل برای قدرتهای بزرگ در جنگهای نامتقارن می‌شود: فقدان یا ضعف انسجام سیاسی ـ نظامی و رویکردی بر پایه اطلاعات موجود که به یک الگوی برتر؛ یعنی جنگ متعارف دارای شدت زیاد یا متوسط تبدیل می‌شود. “The Caucasus Conflict and Russian Security : The Russian Armed Forces Confront Chechnya”, Part III, Fort Leaven worth, KS: Foreign Military studies office [FMSO]."

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.