Skip to main content
فهرست مقالات

زنان شیعه در عصر قاجاریه: واکاوی فعالیت های سیاسی آنان

نویسنده:

ISC (22 صفحه - از 107 تا 128)

کلیدواژه ها :

حکومت ،مبارزه ،دوره قاجاریه ،استبداد داخلی ،استعمار خارجی ،فعالیت سیاسی

کلید واژه های ماشینی : زنان ، سیاسی ، قاجار ، فعالیت‌های سیاسی زنان شیعه ، مردان ، زنان شیعه ، زنان شیعه در عهد قاجار ، شاه ، دین ، ایران

حضور سیاسی مؤثر زنان شیعه در دفاع از دین و مصالح کشور و مبارزه با استبداد داخلی و استعمار خارجی در دوره قاجاریه، بسیار قابل اهمیت است و نمونه‌های آن در تاریخ بی نظیر. شورش زنان در «قحطی نان» در عهد ناصری، رهبری زنان شیعه در «قیام تنباکو» و نقش ایشان در جلوگیری از ظلم مالی و اقتصادی حکام به رعیت و جلوگیری از وابستگی مالی حکومت ایران به بیگانگان از نمونه‌های مهم اقدامات سیاسی ایشان است. حمایت از علما، شرکت مقتدرانه در جنگ‌های داخلی و مبارزه با مستبدان داخلی و تأثیرگذاری بر وکلای مجلس و مخالفت جدی و علنی با انحرافات ایشان و رویارویی با اشغالگران را نیز می‌توان در زمره دیگر فعالیت‌های سیاسی زنان شیعه در عهد قاجار برشمرد. وسعت و گستره این حضور ریشه در آموزه‌ها و فرهنگ تشیع دارد.

خلاصه ماشینی:

"(صدرا، 1380، ص 43) حکام جور از یک سو، با توجه به این واقعیت و از سوی دیگر، با عطف نظر به اینکه حکومت و جنبش زنان ناشی از گرایش‌های شیعی است، درصدد برآمدند که از عنصر احترام و جایگاه عالم دینی برای انحراف و تحریف این فعالیت سیاسی استفاده کنند، غافل از اینکه این بانوان شیعه علاوه بر اندیشه سیاسی محکم، از شعور سیاسی والایی نیز برخوردار بودند و این شعور سیاسی سبب شد که در اثر این فتنه و التباس سیاسی، امری که گاهی بر مردان مشتبه می‌شد، بر این بانوان مشتبه نگردد. آری، پس از حصول خبر دستگیری جنگاوران گیسکانی، که به وصف در نمی‌آید، قریب ده نفر زن از جمله زوجه رئیس حسن مادر مشهدی علیباز لرده‌ای، زوجه رئیس ملک مادر حاجی و فرهاد، خواهر حاجی و لرده‌ای با عظمت روحی خاص خود، به کار پرداختند و درست در لحظاتی که نیروهای انگلیس به پیروزی قطعی نایل آمده و در آستانه بازگشت بودند، واکنش سختی در مقابل دشمن نشان دادند: اسلحه سربازان هندی و انگلیسی را، که توسط یازده نفر مدافع از جان گذشته استقلال ایران رهسپار دیار نیستی شده بودند، به دست گرفتند و با رشادت ذاتی خود، راه بازگشت بقایای لشکر مهاجم را مسدود کردند و آنها را به باد گلوله گرفتند."

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.