Skip to main content
فهرست مقالات

مطالعات بین الملل: رژیم های جهانی و تحول جایگاه جنبش های قومی

نویسنده:

ISC (20 صفحه - از 89 تا 108)

کلیدواژه ها :

جهانی شدن ،رژیم‌های جهانی ،اقلیت‌ها ،جنبش‌های قومی

کلید واژه های ماشینی : قومی، دولت، هویت، جنبش‌های قومی، حقوق، گسترش جهانی رژیم‌های فراملی، سیاسی، ملی، رژیم‌های فراملی، سازمان‌های غیر دولتی و فراملی

گسترش جهانی رژیم‌های فراملی و بین المللی اعم از موازین حقوق بشر و مناسبات دموکراتیک همراه با رشد سازمان‌های غیر دولتی و فراملی و تفسیر موسع‌ شورای امنیت از مفاد منشور سازمان ملل در خصوص حفظ صلح و نظم بین المللی،از مهمترین پیامدهای فرآیند جهانی شدن در دهه‌های پایانی قرن بیستم است که می‌تواند جنبش‌های قومی و دولت‌های کثیر القوم را با فرصت‌ها و تهدیدهای جدیدی مواجه سازد. بر این اساس رژیم‌های جهانی به تدریج به رقبای حقوق اساسی و داخلی‌ نظام‌های به جای مانده از الگوی وستفالیایی تبدیل شده و بیش از آنکه ابزار اعمال‌ قدرت و تنظیم روابط از سوی دولت‌ها باشند،محملی برای انسجام بیشتر هویتی و تکثیر خواسته‌های گروههای فروملی و جنبش‌های قومی خواهند بود. این تحول همچنین می‌تواند به معنای تضعیف ارادهء معطوف به سرکوب‌ اقلیب‌های قومی و در نتیجه ارتقاء جایگاه جنبش‌های قومی در محیط ملی و بین المللی باشد. این دگرگونی منزلتی از خلال متغیرهای واسطی همچون قوت نظری هویت‌ها، تاثیر بر اعتقادات مخاطب و کشش عاطفی هویت‌ها و همچنین تغییر مناسبات قدرت، تحقق یافته و امکان آن را فراهم می‌کند تا جنبش‌های قومی در نسبت با دولت‌های‌ ملی از اهرم‌های نظری و فرصت‌های عملی متناسب‌تر و متوازن‌تری برخوردار شوند. به این معنا رژیم‌های فراملی جهانی شده،جایگاه جنبش‌های قومی و منابع هویت‌ساز آن را در آغاز هزاره سوم میلادی متحول کرده‌اند.

خلاصه ماشینی:

"رژیم‌جهانی و تحول جایگاه جنبش‌های قومی میرقاسم بنی هاشم کارشناس ارشد علوم سیاسی از دانشگاه تهران تاریخ ارائه:1/9/1382 تاریخ تأیید:26/9/1382 چکیده گسترش جهانی رژیم‌های فراملی و بین المللی اعم از موازین حقوق بشر و مناسبات دموکراتیک همراه با رشد سازمان‌های غیر دولتی و فراملی و تفسیر موسع‌ شورای امنیت از مفاد منشور سازمان ملل در خصوص حفظ صلح و نظم بین المللی،از مهمترین پیامدهای فرآیند جهانی شدن در دهه‌های پایانی قرن بیستم است که می‌تواند جنبش‌های قومی و دولت‌های کثیر القوم را با فرصت‌ها و تهدیدهای جدیدی مواجه سازد. برای پردازش این هدف،مقالهء حاضر مدعی است که‌ جهانی شدن از طریق تقویت و فراگیر ساختن رژیم‌های بین المللی و فراملی و ترمیم منابع و مراجع هویت‌ساز و با تغییر و تعدیل کار ویژه‌ها و نقش‌های سنتی دولت ملی،عمدتا موجب‌ افزایش ظرفیت جنبش‌های قومی در دستیابی به اهداف سیاسی و فرهنگی خود،در چارچوب، دولت‌های ملی خواهد شد. نتیجه‌گیری جنبش‌های قومی که تا پیش از این در یک جامعهء بسته محدود بوده و بیشتر مواقع از طریق سیاست‌های ساختاری حکومت‌ها و یا اعمال خشونت سرکوب می‌شدند؛به واسطهء جهانی شدن رژیم‌های فراملی فرصت‌های جدیدی پیدا می‌کنند تا علاوه بر افزایش آگاهی‌ها و تعلقات خود نسبت به هویت قومی،به کنشگرانی فعال در یک روند فراملی تبدیل شوند و به‌ عنوان عامل هویت‌ساز و در مقام به کارگیری خشونت‌های جمعی،رقیب اصلی دولت به‌ حساب آیند. به نظر می‌رسد تقویت روزافزون کمی و کیفی رژیم‌های فراملی و جهانی،دولت‌های ملی را مجبور خواهد نمود تا واحدهایی منضبط و کنشگرانی فعال در نظام نوین جهانی باشند و جنبش‌های قومی را نیز به پیگیری اهداف خود در چارچوب حقوق بین الملل و هنجارهای‌ جهانی و از طریق شیوه‌های مسالمت‌آمیز و غیر خشن ترغیب نمایند."

  • دانلود HTML
  • دانلود PDF

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.