Skip to main content
فهرست مقالات

به سوی امنیت کثرت گرا و گسترده

نویسنده:

مترجم:

ISC (22 صفحه - از 109 تا 130)

کلیدواژه ها :

سازه‌گرایی ،امنیت توسعه یافته ،گفتمان کثرت‌گرا ،کنش کلامی

کلید واژه های ماشینی : امنیت، سیاسی، گفتمان، به‌سوی امنیت کثرت‌گرا و گسترده، تهدید، اجتماعی، مفهوم امنیت، سیاست، نظامی، مفهوم امنیت برمبنای نظریه کنش

در دهه‌های پایانی قرن بیستم و در طلیعه قرن جدید،امنیت به ویژه در جوامع‌ اروپایی،معانی جدید و حوزه‌های گسترده‌تری نسبت به تلقی سنتی یعنی«امنیت‌ نظامی»یافته است.این تحول عمدتا به این معناست که دیگر حوزه‌های روابط اجتماعی و سیاسی نیز از اهمیتی امنیتی برخوردار شده‌اند.بر این اساس توسعه مفهوم‌ امنیت به به معنای تسری بعد نظامی به دیگر حوزه‌های روابط بین الملل بلکه به منزله‌ انعطاف‌پذیر شدن هسته سخت امنیت در برابر اشکال و ابعاد نوین امنیت‌سازی است. به این معناافزایش قلمرو شمول مفهوم امنیت،تحولی نظری است که متعاقب‌ تحولات بین المللی از جمله فروپاشی نظام دوقطبی و پایان جنگ سرد صورت پذیرفته‌ و بر ارتباط میان مفاهیم جدیدی همچون«امنیت نرم»و«هسته امنیتی»ابتنا یافته است. در نتیجه،وجه نظامی امنیت،هستهء سخت این مفهوم را شکل داده و پیرامون آن را حوزه‌های خاص امنیت همچون امنیت زیست محیطی فراگرفته‌اند و آن را منعطف‌ کرده‌اند.در این چارچوب مقاله حاضر بر آن است که تفسیر کثرت‌گرا و موسع از مفهوم امنیت برمبنای نظریه کنش کلامی شکل می‌گیرد و مسایلی همچون حیطهء شمول امنیت،موضوع امنیت،عامل امنیت و مفسر امنیت را در دستور کار خود دارد.

خلاصه ماشینی:

"در نبود هر توصیف نظری-فقط از طریق حفظ نظم سنتی با این عقیده که امنیت بخشی‌ است که به مسایل عمدتا مرتبط با نظامی‌گری می‌پردازد-گسترش قلمرو امنیت را می‌توان‌ بیشتر پیامد هم‌پوشانی قابل توجه بین حوزه نظامی و سایر حوزه‌های خاص اجتماعی دانست. بنابراین،اساسا موضوع مهم،تصمیم‌گیری در این مورد است که آیا باید از سگ عصبانی همسایه بترسی یا از مترسکی ترسناک؟از روس‌ها بترسیم یا از کاربرد مواد سمی در جنگ‌ها توسط صدام حسین؟ چگونه می‌توانیم وجه تمایز بین تهدیدات«واقعی»و«خیالی»را دریابیم؟آیا باید بپرسیم‌ منبع خارجی تهدید وجود دارد یا خیر،یا آنکه تهدیدی که از آن می‌ترسیم تحقق خواهد یافت‌ یا خیر؟آیا با پرسیدن چنین سؤالاتی می‌توانیم حد اقل از شر مترسک‌ها رها شویم؟این‌ سؤالات کمک چندانی نمی‌کنند،چرا که به نظر نمی‌رسد در صورت وجود احساس ناامنی در جامعه و در افراد کسی واقعا تنها از چیزی چون مترسک وحشت داشته باشد،با این حال،آیا عاقلانه نیست حد اقل برای کاهش ترس‌های بی‌مورد سعی کنیم از شر مترسک‌ها رها شویم؟ می‌توان به این سؤال پاسخ مثبت داد و سپس چنین پرسید که آیا این کار،یعنی حد اقل تلاش‌ در جهت رها شدن از شر مترسک‌ها-و چنانچه این امر ممکن نباشد-جدی گرفتن آنها و آماده شدن برای آغاز خصومتها در مقابلشان،تنها هدف تجزیه-تحلیل راهبردی مفهوم تهدید است؟ اگر حقیقت داشته باشد که ما در جهانی از حق انتخاب‌ها و فرصتها با تاریخی روشن‌ زندگی می‌کنیم،آنگاه می‌توان گفت که کل گفتمان درباره تهدیدات واقعی و خیالی تا حدودی‌ بی‌مورد است."

  • دانلود HTML
  • دانلود PDF

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.