Skip to main content
فهرست مقالات

زن، عرفان و سیاست

نویسنده:

(7 صفحه - از 31 تا 37)

کلید واژه های ماشینی : زن ، عرفانی ، هویت ، اسلام ، مظهر ، فقهی ، هویت عرفانی و حضور مؤمنانه ، حق ، تاریخی ، زن با هویت عرفانی

در این مقاله، زن از سه بعد تاریخی، فقهی و عرفانی مورد مطالعه قرار می‌گیرد. در این سه عرصه، اسلام به زن عزت و هویت بخشیده است. با بررسی شخصیت زنان نامدار در قرآن کریم، روشن می‌شود که زن با حضور مؤمنانه و عارفانه می‌تواند منشأ اثر و تعالی جامعه باشد. در دوران انقلاب اسلامی، زنان با حفظ شئونات اخلاقی و طهارت نفس، در همه عرصه‌ها، به ویژه، دفاع مقدس، تأثیرگذار بودند. این دلیل روشنی است بر آنکه، زن با هویت عرفانی و حضور مؤمنانه، نه تنها خود را حفظ می‌کند، بلکه سلامت و کمال اخلاقی جامعه را نیز تضمین می‌نماید.

خلاصه ماشینی:

"زن؛ مظهر جمال الاهی جناب محی‌الدین بن عربی (پدر عرفان اسلامی)، سر محبوب بودن زن را چنین تبیین می‌کند: «چون ذات اقدس اله منزه از آن است که بدون تجلی و مظهر مشاهده شود و هر مظهری که بیشتر جامع اسماء و اوصاف الاهی باشد، بهتر خدا را نشان می‌دهد، زن در مظهریت خدا کامل‌تر از مرد است؛ زیرا مرد فقط مظهر قبول و انفعال است؛ چون مخلوق حق است و زن گذشته از آنکه مظهر قبول و انفعال الاهی است، مظهر فعل و تأثیر الاهی نیز هست؛ چون در مرد تصرف می‌کند و آن را مجذوب خویش قرار داده و محب خود می‌سازد و این تصرف و تأثیر، نموداری از فاعلیت خداست. این بستر، اگر چه از لحاظ تاریخی در خصوص عربستان، عام و شامل نبوده است، اما بر فرض قبول چنین تصویری از جایگاه زنان در گذشته، فقط و فقط منحصر به جزیرة العرب و سرزمین عربستان دوره جاهلی است و به دلایل روشن تاریخی نمی‌توان بدین شکل بر همه سرزمین‌ها، قبایل و جوامع کهن تعمیم داد. علاوه، کشتن دختران، آن هم به روش بی‌رحمانه زنده به گور کردن، ویژه دوره جاهلی عربستان بود، نه تمام مناطق جغرافیایی گذشته و اینکه نویسنده، این مسئله و واقعیت تاریخی را از عربستان و منطقه حجاز به همه سرزمین‌های آن زمان (قبل و بعد از ظهور اسلام) تعمیم داده، بی‌دلیل و باطل است و هیچ پشتوانه مستند تاریخی ندارد."

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.